Do stanowiska Izby Dyscyplinarnej , jej prezes sędzia SN Tomasz Przesławski, dołączył wcześniejsze stanowisko tej Izby do tej sprawy w Luksemburgu, dopuszczonego do akt sprawy przez TSUE.
Czytaj też:
Opinia rzecznika TSUE: Cios w dobrą zmianę
Aktualizacja: 28.06.2019 12:58 Publikacja: 28.06.2019 12:16
Foto: Fotorzepa, Danuta Matłoch
Do stanowiska Izby Dyscyplinarnej , jej prezes sędzia SN Tomasz Przesławski, dołączył wcześniejsze stanowisko tej Izby do tej sprawy w Luksemburgu, dopuszczonego do akt sprawy przez TSUE.
Czytaj też:
Opinia rzecznika TSUE: Cios w dobrą zmianę
Nowa izba SN nielegalna - uważa rzecznik generalny TSUE
W stanowisku tym, przypomnimy, zgromadzenie sędziów Izby Dyscyplinarnej wskazało, że reformy SN i utworzenie nowej Izby służyć ma usprawnieniu , zwiększeniu skuteczności, postępowań dyscyplinarnych w szczególności sędziów. Izba wskazuje nadto, że rozwiązania prawne dotyczące sądownictwa to kwestia wewnętrzna danego kraju, a Unia opiera się na zasadzie wzajemnego zaufania między państwami – członkami UE.
Przypomnijmy, że w czwartek rzecznik TSUE stwierdził, że Izba Dyscyplinarna SN nie gwarantuje niezawisłości wymaganej prawem Unii, i bardzo możliwe, że to stanowisko znajdzie się w wyroku Trybunału, który zapadnie raczej na jesieni. W ocenie rzecznika są uzasadnione podstawy, by wątpić w niezależność Izby Dyscyplinarnej wobec faktu, że Sejm odgrywa istotną rolę w procesie wyboru 15 sędziów - członków KRS, która wybiera kandydatów na sędziów, w tym do Izby Dyscyplinarnej. W związku z tym, aby zapewnić podsądnym skuteczną ochronę sądową na mocy prawa Unii, inne Izba SN (a są jeszcze cztery) powinny mieć prawo odmowy zastosowania przepisów o Izbie Dyscyplinarnej czyli ją pominąć.
Tu jednak zaczynają się schody, co takie stanowisko, gdyby stało się wyrokiem, ma znaczyć. Z pewnością potrzebna byłaby ustawa ale po stronie rządowej , przynajmniej do tej poru, nie wyrażano w ogóle takiej opcji, do ustępowania w tym zakresie.
Nie ma zaś wątpliwości, że reforma dyscyplinarek i utworzenie Izby Dyscyplinarnej, to jeden z filarów pisowskich zmian w SN i w sądownictwie w ogóle, gdyż ma ona stać na straży standardów etycznych (i prawnych) nie tylko wśród sędziów ale też w innych profesjach prawniczych.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał dzisiaj do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej byłego premiera, Mateusza Morawieckiego - poinformowała w czwartek Prokuratura Krajowa.
Jeszcze w tym tygodniu prezydent powinien zdecydować o losach ustawy budżetowej.
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h, także poza obszarem zabudowanym, będzie skutkowało zatrzymaniem prawa jazdy na trzy miesiące. Za to uprawnienia do kierowania będzie można zdobyć już w wieku 17 lat, lecz w stosunku do młodych kierowców wymogi będą surowsze.
Osoby uprawnione do świadczeń emerytalno-rentowych już wkrótce otrzymają zwaloryzowane świadczenia. Zgodnie z kalendarzem wypłat ZUS pierwsze przelewy emerytur w nowej wysokości zostaną zrealizowane z końcem lutego.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Rodzice, którzy pobierają świadczenie wychowawcze 800 plus, powinni pamiętać o konieczności złożenia wniosku na nowy okres świadczeniowy w 2025 r. Nabór rozpocznie się już niedługo. Od kiedy można składać dokumenty?
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Sąd Najwyższy powinien orzekać o ważności wyborów w pełnym składzie, a o skargach wyborczych i protestach oraz finansowaniu partii politycznych w składach wyłanianych w drodze losowania - piszą Leszek Bosek i Grzegorz Żmij.
Prezydent Andrzej Duda zdecydował o odesłaniu części zapisów ustawy budżetowej na rok 2025 do Trybunału Konstytucyjnego w trybie tzw. kontroli następczej. Co to oznacza dla tegorocznego budżetu państwa?
To, czy przeciwko wójtowi gminy wpłynęło oficjalne oskarżenie o mobbing w pracy, stanowi informację publiczną, bo dotyczy działalności osoby pełniącej funkcje publiczne i jego podwładnych.
Sondaże pokazują spadki poparcia dla KO i Rafała Trzaskowskiego. Powodem może być brak wiary w to, że państwo, które nie potrafi rozstrzygnąć dotacji dla PiS po decyzji PKW czy wprowadzić nowego przedmiotu do szkół, będzie potrafiło na przykład skrócić kolejki do lekarza.
"W mojej ocenie przedstawiony opinii publicznej »raport« obarczony jest szeregiem błędów" - stwierdził prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski w reakcji na tzw. raport Bodnara dotyczący śledztw prowadzonych przez prokuratorów, gdy prokuraturę nadzorował Zbigniew Ziobro.
Sąd Najwyższy uchylił prawomocnie orzeczoną karę dożywocia dla 46-letniego Mamuki K., który brutalnie zamordował 28-letnią łodziankę Paulinę D.
Następcy prawni osoby trzeciej, np. prezesa czy członka zarząd spółki, na którą fiskus przeniósł odpowiedzialność za podatki, nie odpowiadają już za ten dług.
Tylko pół roku będzie na złożenie wniosku do ZUS o ponowne ustalenie wysokości tzw. czerwcowych emerytur przyznanych w latach 2009–2019. Zakład może też zalać fala niezasadnych wniosków. Zdaniem ekspertów rządowy projekt trzeba poprawić.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas