W ostatnim okresie wiceprezes KRRP Arkadiusz Bereza brał udział w kilku posiedzeniach podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o adwokaturze oraz niektórych innych ustaw (druk 1406), powołanej w ramach Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 października 2010 r. (sygn. akt K 1/109), stwierdzającym niezgodność art. 65 ust.1 w związku z 31 ust. 3 Konstytucji z art. 65 ust. 2c ustawy o radcach prawnych w zakresie, w jakim zawiera sformułowanie „bez prawa ubiegania się o ponowny wpis" konieczne stało się dokonanie nowelizacji ustawy o radcach prawnych. Trybunał uznał, że kara dyscyplinarna pozbawienia prawa wykonywania zawodu radcy prawnego pociągająca za sobą skreślenie z listy radców prawnych bez prawa ubiegania się o ponowny wpis jest zbyt rygorystyczna, narusza zasadę proporcjonalności, a także ogranicza wolność wyboru pracy oraz możliwość wykonywania zawodu.
W rządowym projekcie wniesionym do Sejmu proponuje się nowelizację art. 65 ust. 2 c ustawy o radcach prawnych poprzez wprowadzenie dziesięcioletniego terminu, po upływie którego radca może ponownie ubiegać się o wpis na listę radców prawnych po uprzednim złożeniu egzaminu radcowskiego oraz art. 71 ust. 5 poprzez wprowadzenie instytucji usunięcia z urzędu wzmianki o ukaraniu karą dyscyplinarną pozbawienia prawa wykonywania zawodu po upływie piętnastu lat od uprawomocnienia się orzeczenia orzekającego tę karę.
Projekt wprowadza także zmiany dotyczące skutków kary wydalenia z aplikacji, która ma pociągać za sobą skreślenie z listy aplikantów bez prawa ubiegania się o ponowny wpis przez okres pięciu lat od daty uprawomocnienia się orzeczenia o karze wydalenia z aplikacji. Usunięcie z urzędu wzmianki o ukaraniu karą wydalenia z aplikacji następować ma po upływie 7 lat i sześciu miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia sądu dyscyplinarnego.
Analogiczne rozwiązania mają być wprowadzone m. in. do ustawy Prawo o adwokaturze, Prawo o notariacie oraz ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.