Na pierwsze czytanie w Sejmie czekają aż cztery projekty zmian w prawie oraz w procedurze karnej. Dwa z nich przygotowali posłowie, kolejne dwa senatorowie.
Z projektowanych przepisów wynika, że zatrzymanego przez policję trzeba będzie natychmiast poinformować o przyczynach zatrzymania i o przysługujących mu prawach, zwłaszcza o możliwości skorzystania z pomocy adwokata.
Obowiązkiem zatrzymujących ma być też wysłuchanie zatrzymanego.
Inny z projektów przewiduje możliwość ograniczenia uzasadnień pisanych przez sędziów. Jeśli pojawi się wniosek o uzasadnienie wyroku wyłącznie co do orzeczenia kary lub środka karnego albo wniosek o uzasadnienie dotyczy wyroku wydanego po ugodzie z prokuratorem lub w ramach dobrowolnego poddania się karze – sąd będzie mógł ograniczyć uzasadnienie do wyjaśnienia podstawy prawnej wyroku oraz rozstrzygnięcia co do kary lub środka karnego. I na tym koniec.
Wśród projektów znalazł się i taki, który wprowadza okres przejściowy przy nagrywaniu rozpraw w sprawach karnych. Wynika z niego, że zasadą jest, iż przebieg rozprawy utrwala się za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk. Wyjątkiem są sytuacje, w których jest to niemożliwe ze względów technicznych.