Sędzia zwróciła uwagę na bardzo zastanawiający sposób konsultowania projektu. – Stowarzyszenie otrzymało 19 kwietnia projekt do zaopiniowania. Termin mijał już 22 kwietnia. Gdybyśmy nie zdążyli, to oznaczałoby , że nie chcemy podjąć się opinii. To lekceważenie sędziów.

Sędzi Kamińskiej nie podobają się obostrzenia dotyczące dyscyplinarek sędziowskich.

- Sędziowie będą płacić za wieloletnie zaniedbania władzy wykonawczej. Mają za dużo pracy, w związku z czym nie są w stanie podejmować czynności w terminie. Czemu mają za to odpowiadać?

Ponadto skrytykowała przeniesienie postępowania dyscyplinarnego poza sąd. – Wprowadzenie czynnika ludowego, który może opowiadać się politycznie jest niebezpieczne.

Co zrobić w obliczu rosnącej liczby postępowań dyscyplinarnych?

- Powinno się częściej sięgać po karę usunięcia z urzędu.

Równocześnie zauważyła, że prowadzenie po pijanemu czy korupcja nie powinny być tak samo traktowane jak niedopełnienie obowiązków.

Sędzia nie popiera tez jawności oświadczeń majątkowych sędziów. Wyjaśniła, że obecnie sędziowie podlegają podwójnej kontroli: kolegium sądu apelacyjnego i niezależnie urzędowi skarbowemu.

- Chodzi też o poczucie bezpieczeństwa. Zwłaszcza sędziów w sprawach karnych. Sędzia zauważa, że należy spojrzeć też na ochronę prywatności osób, które nie pełnią funkcji publicznych.

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ

– Dlaczego członkowie rodziny mieliby być pozbawieni takiej ochrony?

Sędzia Kamińska odniosła się też do wypowiedzi rzeczniczki PiS, która nazwała sędziów Sądu Najwyższego "zespołem kolesi".

- To są zachowania oburzające i niedopuszczalne. Obywatel przyjdzie na salę Sądu Najwyższego i nie będzie go respektował. To rujnowanie państwa i powagi urzędu. Co byłoby gdybyśmy mówili tak o sejmie i rządzie? Sędziowie znają wagę słów i tak się nie zachowują.

- Kiedyś powiedziałabym , że nie obawiam się zmian w zakresie struktury sadownictwa administracyjnego, bo jest opisana w konstytucji. Teraz tego nie powiem - podsumowała.

Zobacz wideo: Kamińska w #RZECZoPRAWIE