W poprzedniej części dobrych praktyk rekomendowano udział w postępowaniu przedsądowym i sądowym profesjonalnego pełnomocnika, uznając to za jedną z gwarancji rzetelnego procesu. W ten sposób strona ma dostęp do profesjonalnej pomocy prawnej, a sąd może skoncentrować się na istotnych problemach prawnych lub faktycznych dzięki temu, że proces jest właściwie przygotowany przez zawodowych pełnomocników. Aby jednak sam proces i jego przebieg był rzetelny, konieczne jest zapewnienie nie tylko profesjonalizmu, ale również uczciwości w relacjach klient – pełnomocnik, ale też i pełnomocnik – sąd. Proces tylko wówczas będzie rzetelny, jeśli wszystkie jego strony będą przestrzegać reguł fair play.
Sędziowie, oczekując od wszystkich uczestników postępowania poszanowania zasad uczciwości i lojalności procesowej, sami również powinni spełniać najwyższe wymagania etyczne. Uczciwe jest więc przed przystąpieniem do omówienia zasady lojalności procesowej zwrócenie uwagi na rolę i sposób zachowania się w procesie i poza nim samego sędziego.
Sędzia sługą wymiaru sprawiedliwości
Od sędziów oczekujemy spełnienia najwyższych wymagań moralnych i etycznych. Nic więc dziwnego, że opinię publiczną tak bardzo bulwersują przypadki nagannego zachowania niektórych sędziów. Ustanowione kodeksy etyki sędziowskiej, jak również skodyfikowane zasady ustrojowe statuują co najmniej kilkadziesiąt różnego rodzaju zakazów oraz nakazów kierowanych do sędziów. Bycie sędzią oznacza liczne ograniczenia w życiu prywatnym i zawodowym.
W codziennej pracy sądowej i relacjach ze stronami i profesjonalnymi pełnomocnikami ważne jest, aby sędzia pamiętał, że choć ma władzę, to na sali sądowej nie jest Bogiem. Znakiem równości sędziów i profesjonalnych pełnomocników jest choćby identyczna toga, różniąca się jedynie obszyciem. Sędzia i profesjonalny pełnomocnik powinni tak samo służyć wymiarowi sprawiedliwości. Nasza praca prawników, niezależnie od tego, po której ze stron sędziowskiego stołu jest wykonywana, ma służyć najwyższej cnocie, jaką jest Sprawiedliwość.
Nie jest celem tego artykułu powtarzanie norm etycznych, wyrażonych w kodeksie etyki sędziowskiej. Warto jednak jako rekomendacje tym razem skierowane do sędziów przypomnieć fundamentalne zasady sędziowskiego postępowania ujęte w zasadach z Bangalore z 2002 r. Zasady te mogą być przydatne tak w życiu codziennym sędziów, jak i w kształtowaniu relacji zawodowych z profesjonalnymi pełnomocnikami.