Teraz wchodzą nasi

W sądownictwie przy szumnych hasłach przywracania praworządności dochodzi tak naprawdę do zwykłej wymiany kadry zarządzającej oraz osób delegowanych do MS.

Publikacja: 13.03.2024 02:00

Teraz wchodzą nasi

Foto: Adobe Stock

Zmiana rządu doprowadziła do wymiany kadry zarządzającej w spółkach Skarbu Państwa, urzędach oraz instytucjach państwowych. To samo dzieje się w sądownictwie i prokuraturze, tylko tu dochodzi jeszcze do propagandy związanej z rzekomym powrotem do praworządności.

Pominę zmiany w prokuraturze, o których można przeczytać w mediach i które budzą poważne wątpliwości komentatorów, kto w istocie jest prokuratorem krajowym i czy w konsekwencji prokuratorzy i asesorzy są właściwie umocowani do czynności procesowych. W sądownictwie zmiany prowadzone są nieco inaczej, choć i tu można niejednokrotnie uznać, że dochodzi do złamania przepisów proceduralnych. Jako przykład podam zakwestionowanie uchwały kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie z powodu braku jej uzasadnienia i uznanie jej za nieistniejącą.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego