Strasburg o przywracaniu praworządności

Pewne wskazówki, jakiego rodzaju działania należy podjąć w procesie wykonywania wyroków ETPC, zostały już zidentyfikowane.

Publikacja: 03.01.2024 02:00

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu

Foto: Adobe Stock

Już w pierwszym dniu swojego urzędowania nowy prezes Rady Ministrów podpisał zarządzenie nr 652, powołujące do życia międzyresortowy zespół do spraw przywracania praworządności oraz porządku konstytucyjnego. Do jego głównych zadań należy identyfikacja obszarów i analiza zagadnień związanych z przywracaniem praworządności oraz porządku konstytucyjnego, jak również określenie propozycji działań, w tym legislacyjnych.

Pojęcie przywracania praworządności, pomimo oczywistej nieostrości znaczeniowej, niewątpliwie obejmować będzie również działania konieczne do wykonania konkretnych wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC), dotyczących w szczególności nieprawidłowości w wyborze sędziów Trybunału Konstytucyjnego w grudniu 2015 r., przebudowę KRS i utworzenie nowych izb w Sądzie Najwyższym, rozszerzenie kontroli ministra sprawiedliwości nad sądami i zwiększenie jego roli w egzekwowaniu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, określanych zbiorczo przez Trybunał – choćby w wyroku Wielkiej Izby w sprawie Grzęda – mianem kryzysu rządów prawa (§ 348).

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona