Mały świadek koronny na łasce prokuratora

Po 1 października 2023 r. wejdą w życie zmiany dotyczące małego świadka koronnego. Sprawca, który zdecyduje się na współpracę, nie ma żadnej gwarancji, że prokurator złoży wniosek o nadzwyczajne złagodzenie kary.

Publikacja: 08.11.2023 02:00

Mały świadek koronny na łasce prokuratora

Foto: Adobe Stock

1 października 2023 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego dokonana ustawą z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Po tej nowelizacji zmieniła się instytucja tzw. małego świadka koronnego (art. 60 § 3 k.k.).

Warto przyjrzeć się tej zmianie. Dotychczasowy przepis art. 60 § 3 k.k. stanowił: „Sąd stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet może warunkowo zawiesić jej wykonanie w stosunku do sprawcy współdziałającego z innymi osobami w popełnieniu przestępstwa, jeżeli ujawni on wobec organu powołanego do ścigania przestępstw informacje dotyczące osób uczestniczących w popełnieniu przestępstwa oraz istotne okoliczności jego popełnienia”. Sąd zatem obligatoryjnie miał zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, gdy spełnione są warunki z art. 60 § 3 k.k. Na małego świadka koronnego czekały też „inne nagrody” .

Pozostało 82% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił