Mały świadek koronny na łasce prokuratora

Po 1 października 2023 r. wejdą w życie zmiany dotyczące małego świadka koronnego. Sprawca, który zdecyduje się na współpracę, nie ma żadnej gwarancji, że prokurator złoży wniosek o nadzwyczajne złagodzenie kary.

Publikacja: 08.11.2023 02:00

Mały świadek koronny na łasce prokuratora

Foto: Adobe Stock

1 października 2023 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego dokonana ustawą z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Po tej nowelizacji zmieniła się instytucja tzw. małego świadka koronnego (art. 60 § 3 k.k.).

Warto przyjrzeć się tej zmianie. Dotychczasowy przepis art. 60 § 3 k.k. stanowił: „Sąd stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet może warunkowo zawiesić jej wykonanie w stosunku do sprawcy współdziałającego z innymi osobami w popełnieniu przestępstwa, jeżeli ujawni on wobec organu powołanego do ścigania przestępstw informacje dotyczące osób uczestniczących w popełnieniu przestępstwa oraz istotne okoliczności jego popełnienia”. Sąd zatem obligatoryjnie miał zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, gdy spełnione są warunki z art. 60 § 3 k.k. Na małego świadka koronnego czekały też „inne nagrody” .

Pozostało 82% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo pracy
Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
Zdrowie
Ziobro na odchodne złożył wniosek do TK. Ma duże znaczenie dla lekarzy
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości