Jaki skład sędziowski w drugiej instancji

To sędziowie powinni oceniać, czy trzeba poszerzyć skład.

Publikacja: 10.05.2023 12:06

Jaki skład sędziowski w drugiej instancji

Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki

Polskie gwarancje instancyjności, kontroli odwoławczej i kontroli ekstraordynaryjnej są chyba najbardziej rozbudowane w całej Europie. Liczne środki odwoławcze, zażalenia poziome i pionowe, wielorakie skargi, w tym prawo do skargi nadzwyczajnej, dają prawo do nieskończonego odwoływania się, co teoretycznie powinno zapewniać wysoką jakość orzecznictwa, ale z drugiej strony znacząco przedłuża postępowanie.

Jedną z gwarancji rzetelnego procesu jest prawo do kontroli instancyjnej. Jest to ważna gwarancja, albowiem minimalizuje ryzyko błędnych rozstrzygnięć oraz służy ujednoliceniu orzecznictwa sądowego, zapewniając jego transparentność. Niemniej rozbudowa środków koliduje z czasem postępowania i jego efektywnością. Ustawodawca balansuje zatem, tworząc system pomiędzy gwarancjami jakości a względami ekonomii postępowania. Uchwała SN Izby Pracy w sprawie III PZP 6/22 z 26 kwietnia 2023 r. otworzyła nowy rozdział w organizacji pracy sądów drugiej instancji w okresie postpandemii, wprowadzając z dnia na dzień zasadę orzekania przez sąd drugiej instancji w składach kolegialnych. Uchwała ta zaskoczyła sądy, nie miała też pisemnego uzasadnienia, wywołała więc ogromny chaos orzeczniczy. Warto wykorzystać ten moment na debatę nad wizją zadań i rolą sądów drugiej instancji.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Zawody prawnicze
Adwokaci chcą mieć swoją "umowę o pracę"
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"