Jaki skład sędziowski w drugiej instancji

To sędziowie powinni oceniać, czy trzeba poszerzyć skład.

Publikacja: 10.05.2023 12:06

Jaki skład sędziowski w drugiej instancji

Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki

Polskie gwarancje instancyjności, kontroli odwoławczej i kontroli ekstraordynaryjnej są chyba najbardziej rozbudowane w całej Europie. Liczne środki odwoławcze, zażalenia poziome i pionowe, wielorakie skargi, w tym prawo do skargi nadzwyczajnej, dają prawo do nieskończonego odwoływania się, co teoretycznie powinno zapewniać wysoką jakość orzecznictwa, ale z drugiej strony znacząco przedłuża postępowanie.

Jedną z gwarancji rzetelnego procesu jest prawo do kontroli instancyjnej. Jest to ważna gwarancja, albowiem minimalizuje ryzyko błędnych rozstrzygnięć oraz służy ujednoliceniu orzecznictwa sądowego, zapewniając jego transparentność. Niemniej rozbudowa środków koliduje z czasem postępowania i jego efektywnością. Ustawodawca balansuje zatem, tworząc system pomiędzy gwarancjami jakości a względami ekonomii postępowania. Uchwała SN Izby Pracy w sprawie III PZP 6/22 z 26 kwietnia 2023 r. otworzyła nowy rozdział w organizacji pracy sądów drugiej instancji w okresie postpandemii, wprowadzając z dnia na dzień zasadę orzekania przez sąd drugiej instancji w składach kolegialnych. Uchwała ta zaskoczyła sądy, nie miała też pisemnego uzasadnienia, wywołała więc ogromny chaos orzeczniczy. Warto wykorzystać ten moment na debatę nad wizją zadań i rolą sądów drugiej instancji.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Praca, Emerytury i renty
Rząd ma problem z emeryturami. Trybunał wymusił kosztowne zmiany
Prawo dla Ciebie
Miliony z Funduszu bez konkursów. Eksperci są pewni: Ziobro złamał konstytucję
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Sądy i trybunały
SN dopuszcza piętrowe wyłączenia sędziów
Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja