Reklama
Rozwiń

Ewa Szadkowska: Pożegnajmy akta związane sznurkiem

Bardzo liczę, że przywracaniu praworządności w sądach będzie towarzyszyć ich prawdziwe unowocześnienie i cyfryzacja. Z pełnym wykorzystaniem technologii na miarę XXI w.

Publikacja: 21.11.2023 03:00

Ewa Szadkowska: Pożegnajmy akta związane sznurkiem

Foto: Fotorzepa / Michał Walczak

Na początek anegdotka. Profesor Andrzej Szumański postanowił sprostować doniesienia, jakoby żaden przedsiębiorca przez rok obowiązywania prawa o grupach spółek nie skorzystał z nowych rozwiązań. Tak wynikało bowiem z informacji „wyrzucanych” zainteresowanym prawnikom przez wyszukiwarki baz danych o spółkach, w tym Internetowy Monitor Sądowy i Gospodarczy. Profesor zapewnił, że holdingów powstało 12. A skąd to wie? „Zwróciłem się do Ministerstwa Sprawiedliwości, żeby wskazało mi, czy jakieś grupy zostały zarejestrowane. Najpierw usłyszałem, że są problemy w dotarciu do tych informacji. Następnego dnia, że informatykom udało się dotrzeć do tych danych, i dostałem informację o 12 spółkach. Krótko mówiąc, coś chyba nieprawidłowo działa w systemie informatycznym wzmianek w KRS” – wyjaśnił na łamach „Rzeczpospolitej” profesor, notabene współautor nowych regulacji. Innymi słowy, zweryfikowanie ważnych informacji przekazywanych przez firmy sądom wymaga znajomości w ministerstwie, najlepiejw dziale IT.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Prawo do prawdy o wyniku wyborów
Rzecz o prawie
Łukasz Guza: Deregulacja na akord
Rzecz o prawie
Szymon Cydzik: Adwokat z zarzutami za ujawnienie danych w materiale dowodowym
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Nie tylko klient odczuwa emocje
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Połowa prawników nie zakłada togi