Ewa Szadkowska

Ewa Szadkowska

Szefowa działu Prawo „Rzeczpospolitej”

Przyszłość wiązała z politologią, którą studiowała na Uniwersytecie Warszawskim, ale wciągnęło ją dziennikarstwo. Z mediami związana od połowy lat 90. Przez blisko dekadę reporterka sejmowa „Życia Warszawy”, później redaktorka w tygodniku „Newsweek”. Kolejne dziesięć lat zajmowała się prawem w „Dzienniku Gazecie Prawnej” – jako szefowa tygodnika „Prawnik”, portalu Prawnik.pl, a także kierowniczka działu prawnego w gazecie. Do zespołu „Rzeczpospolitej” dołączyła pod koniec 2022 r. Interesuje się polityką i filmem, ale jej konikiem są meandry rodzimego procesu legislacyjnego.

Iga Dolipska: Szefowie prawniczych biznesów mają do odrobienia ważną lekcję

W branży usług prawnych wrócił rynek pracownika. To kancelarie muszą się dziś bić o najlepszych prawników - podkreśla Iga Dolipska, prezeska i co-founderka Supesu Recruitment.

Ewa Szadkowska: Prawnicy mają dość. Koniec kultury pracy ponad siły

Prawnicy marzą o czterodniowym tygodniu pracy, pozaustawowych urlopach i luźnych piątkach. A ja życzę im spełnienia tych marzeń.

Dlaczego Donald Tusk lekceważy przyrodę? Klimkiewicz: Podstaw merytorycznych nie ma

Wygląda na to, że Polska odmawia poparcia Nature Restoration Law ze względów politycznych. Podstaw merytorycznych nie ma żadnych – ocenia Marta Klimkiewicz z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Ewa Szadkowska: Wałęsa i neosędziowie

Problem tzw. neosędziów mogą oddolnie rozwiązywać same sądy. Tyle że się nie kwapią.

Ewa Szadkowska: Kampania za rządowe pieniądze? Krzysztof Szczucki prochu nie wymyślił

Robienie sobie kampanii za publiczne pieniądze jest w Polsce zgniłą normą. Nowością jest zapowiedź, że działaniom tym przyjrzy się prokuratura. Oby uważnie.

Ewa Szadkowska: Sędzia na telefon 2.0

Przy okazji afery wokół Tomasza Szmydta dowiedzieliśmy się, jak znajduje się najlepszych kandydatów do pracy w biurze KRS.

Sędzia z Iustitii: Minister Bodnar ma narzędzia, ale z nich nie korzysta

W pierwszej kolejności należałoby zablokować możliwość działania obecnej neo-KRS. Ustrój Rady nie jest dziś najbardziej palącym problemem wymiaru sprawiedliwości do rozwiązania – mówi sędzia Anna Wypych-Knieć z SSP „Iustitia”.

Jacek Tomczak: Deregulacja? Zapewniam, że jesteśmy zdeterminowani

Kluczową sprawą jest całkowita zmiana filozofii prowadzenia kontroli w firmach, w tym kontroli podatkowych, i skrócenie czasu ich trwania z 12 do 6 dni – mówi „Rz” Jacek Tomczak, wiceminister rozwoju i technologii. I zapowiada, że z ordynacji podatkowej zniknie jeden z najbardziej kontrowersyjnych przepisów.

Ewa Szadkowska: To skarbówce nigdy się nie znudzi

Ciuciubabka z podatnikami to wciąż ulubiona zabawa fiskusa. Szkoda, że musi się kończyć interwencją sądów, które bezlitośnie punktują urzędników.

Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona

Jestem bardzo zaskoczona jego wnioskiem o opiekę i ochronę na Białorusi. Nigdy nie mówił, że interesował się tymi rejonami Europy – mówi Emilia Szmydt, była żona sędziego Tomasza Szmydta.