Ewa Szadkowska

Grabowska-Toś: Użytkowanie wieczyste nie odejdzie tak szybko do lamusa

Rok na wystąpienie przez przedsiębiorcę z roszczeniem o wykup użytkowanego wieczyście zabudowanego gruntu to zbyt krótki okres – uważa dr Agnieszka Grabowska-Toś, ekspertka w dziedzinie prawa budowlanego i procesu inwestycyjnego.

Ewa Szadkowska: Czy urzędnik zapomni to, co widział

Polski ustawodawca nigdy nie przepuszcza okazji, by wdrażając unijne przepisy, dorzucić coś od siebie. W najlepszym przypadku są to uciążliwe formalizmy, w najgorszym – regulacje szkodliwe lub po prostu groźne.

Ewa Szadkowska: Człowiek, urząd, maszyna

Inteligencji w urzędach centralnych, a zwłaszcza ministerstwach, nigdy za wiele. Choćby tej sztucznej.

Podlewska: Uchwalmy „Ustawę Kamila”, w ten sposób oddamy mu hołd

Wszyscy chcemy coś zrobić, lecz nie bardzo wiemy co. To może wszyscy naciskajmy na polityków i doprowadźmy wreszcie do uchwalenia ustawy o systemowej analizie przypadków śmiertelnego krzywdzenia dzieci. Tak upamiętnimy Kamila – apeluje Justyna Podlewska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Ewa Szadkowska: Seksualizacja wyborców

Tam, gdzie potrzebny (lub nie) skalpel, nie łapmy za siekierę. Zwłaszcza jeśli tą siekierą wymachuje Ordo Iuris.

Ewa Szadkowska: Rząd potknął się o kolejną tarczę

Ministrowie dwoją się i troją, by przychylić nieba przedsiębiorcom, a ci znów się nie garną, by z oferowanego wsparcia skorzystać. Coś jest nie tak z przedsiębiorcami, czy może jednak to nie o pomaganie w tym wszystkim głównie chodzi?

Ewa Szadkowska: Zapachniało cenzurą

Konflikt pomiędzy ochroną czci a ochroną wolności słowa trudno rozstrzygnąć. Dlatego wytyczanie granic to rola niezależnego sądu, a nie organu wybieranego przez polityków.

Godlewska-Bujok: Pierwsza próba dla przepisów drektywy work-life balance

Od 26 kwietnia br., czyli od wejścia w życie zmian prawa wdrażających unijną dyrektywę work-life balance, pracownikom przysługują dwa dodatkowe dni urlopu z powodu wystąpienia „siły wyższej”. Pracodawca nie może odmówić udzielenia takiego urlopu. Myślę, że pierwszą próbą dla nowych przepisów będzie majówka – uważa dr Barbara Godlewska-Bujok z Uniwersytetu Warszawskiego.

Debata studentów #PRAWOwPRAKTYCE w Warszawie

Czy fake news ma swoją cenę i jak redakcje bronią się przed fałszywymi informacjami, skąd młode pokolenie czerpie wiadomości i czy jakościowe dziennikarstwo ma szanse w starciu z sensacyjnymi doniesieniami publikowanymi w mediach społecznościowych.

Ewa Szadkowska: Uwaga kobiety, smażymy kotlety

W polskich ministerstwach, a zapewne także w innych urzędach państwowych, wciąż królują szklany sufit i lepka podłoga. Wdrażanie nowej unijnej dyrektywy rządzący będą musieli więc zacząć od siebie.