Ukraińcy: cenni pracownicy i coraz cenniejsi klienci

Migranci zarobkowi z Ukrainy nie tylko przesyłają miliardy złotych rocznie do swojego kraju, ale też coraz więcej wydają w Polsce, kupując tu telefony komórkowe, sprzęt RTV/AGD, auta i mieszkania.

Aktualizacja: 03.08.2018 10:10 Publikacja: 02.08.2018 21:00

Ukraińcy: cenni pracownicy i coraz cenniejsi klienci

Foto: Adobe Stock

Prawie co trzeci z mieszkających w Polsce Ukraińców ma kupiony tutaj sprzęt RTV i artykuły wyposażenia wnętrz, co czwarty nabył w Polsce samochód, a 5 proc. zainwestowało w nieruchomości – te udostępnione „Rzeczpospolitej" wyniki badania firmy ARC Rynek i Opinia dowodzą, że imigranci z Ukrainy odgrywają coraz większą rolę nie tylko na polskim rynku pracy.

Czytaj także: Słabsze I półrocze w rekrutacji pracowników z zagranicy. Ukraińcy nadal na czele

Dla wielu firm, w tym dla operatorów sieci komórkowych czy banków, stali się ważną grupą klientów – z dużym potencjałem zakupowym. Tym bardziej że ponad trzy czwarte uczestników sondażu ARC Rynek i Opinia, który objął ponad 530 Ukraińców mieszkających w Polsce, ma tutaj stałą pracę, a niemal sześciu na dziesięciu wiąże swoją przyszłość z naszym krajem.

2–3 tys. zł na rękę

– Ukraińcy to coraz większa grupa konsumentów. Wprawdzie nadal jest część osób, którym zależy głównie na zarobieniu gotówki i przesłaniu jej niemal w całości do rodziny, jednak i one muszą się utrzymać w Polsce i dokonywać zakupów – zaznacza Adam Czarnecki, wiceprezes ARC Rynek i Opinia, która w tym roku zaczęła prowadzić badania rynkowe z udziałem respondentów z Ukrainy mieszkających i pracujących w naszym kraju. – Firmom w Polsce, naszym klientom, coraz bardziej zależy, aby poznać preferencje zakupowe Ukraińców– dodaje Czarnecki.

Jak wynika z badania, migranci z Ukrainy, których liczbę NBP szacował w zeszłym roku na ok. 900 tys. osób, nie szarżują z wydatkami –72 proc. z nich oszczędza część zarobionych pieniędzy, codzienne zakupy robią najczęściej w dyskontach, a niemal co drugi wspiera rodzinę na Ukrainie. Według danych NBP w 2017 r. przekazali na Ukrainę 11,7 mld złotych, o 50 proc. więcej niż rok wcześniej, w czym pomogły także rosnące zarobki.

Jak ocenia Krzysztof Inglot, prezes agencji Personnel Service, specjalizującej się w rekrutacji pracowników z Ukrainy, ich średnie płace wynoszą obecnie 2–3 tys. zł na rękę. Sam obserwuje, że ukraińskich pracowników stać na więcej; nie tylko oszczędzają, ale i kupują – m.in. dobre telefony komórkowe, sprzęt RTV i samochody. Z badania ARC Rynek i Opinia wynika, że 92 proc. Ukraińców mieszkających w Polsce korzysta z usług polskich operatorów komórkowych, a ponad dwie trzecie ma tutaj konto w banku. Co prawda tylko 30 proc. badanych wpłaca tam zarobione pieniądze (większości zależy na karcie do bankomatu), ale banki doceniają już klientów z Ukrainy.

Inwestycje i biznesy

– Obserwujemy stały wzrost zainteresowania ofertą PKO wśród obywateli Ukrainy. Liczba kont osobistych przez nich zakładanych systematycznie rośnie – twierdzi Paweł Placzke, dyrektor Departamentu Produktów Klienta Indywidualnego w PKO BP, który w maju br. udostępnił aplikacje mobilną IKO w języku ukraińskim oraz rosyjskim. O Ukraińców zabiegają też Pekao i Getin Bank, który jesienią zeszłego roku ułatwił im dostęp do rachunku Konto Proste Zasady, oferując też wsparcie ukraińskojęzycznej infolinii i obsługi w języku ukraińskim w kilkunastu placówkach w kraju.

Z badania wynika, że Ukraińcy mogą się też stać przyszłością polskiego rynku nieruchomości. Na razie jedynie 5 proc. ankietowanych kupiło tu w ostatnich pięciu latach nieruchomość, ale aż 45 proc. planuje jej zakup w przyszłości (dwie trzecie z nich zamierza zaciągnąć na ten cel kredyt w Polsce). Według danych MSWiA, na obywateli Ukrainy przypadało najwięcej (ponad 23 proc.) powierzchni mieszkań kupionych w ub. roku przez cudzoziemców.

Migranci z Ukrainy zaczynają się też liczyć jako nabywcy samochodów – choć podobnie jak Polacy stawiają głównie na auta używane. – Zauważyliśmy znaczny wzrost klientów z Ukrainy w naszych polskich oddziałach. O ile w ubiegłym roku każdego miesiąca sprzedawaliśmy używane samochody tylko kilku osobom z Ukrainy, o tyle obecnie sprzedajemy auta aż kilkudziesięciu – twierdzi Karolina Topolova, dyrektor generalna AURES Holdings, operatora sieci autocentrów AAA Auto.

Część tych zakupów to inwestycja pozwalająca prowadzić w Polsce własny biznes, coraz częściej ukraińscy kierowcy współpracują z Uberem czy Taxify. – Część naszych kierowców, szczególnie tych, którzy współpracują z Taxify poprzez partnerów flotowych, pochodzi z Ukrainy – mówi Alex Kartsel, szef Taxify w Polsce.

Coraz więcej pracowników z Ukrainy płaci ZUS

Już 403 tysiące obywateli Ukrainy opłaca w Polsce składki ZUS – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podsumowujących rejestry z końca czerwca br.

To oznacza, że liczba Ukraińców objętych polskim ubezpieczeniem emerytalno-rentowym – czyli legalnie pracujących w naszym kraju – zwiększyła się w ciągu roku o niemal 50 proc. (w czerwcu 2017 roku składki na ZUS opłacało nieco ponad 270 tys. Ukraińców).

Migranci z Ukrainy stanowią zdecydowaną większość – bo ponad trzy czwarte – obcokrajowców płacących składki ZUS. Większość Ukraińców (209,1 tys.) objętych składkami ZUS to pracownicy najemni, ale migranci z Ukrainy stanowią też najliczniejszą – ponad 23-proc. – grupę wśród ubezpieczonych cudzoziemców, którzy w Polsce prowadzą działalność gospodarczą. Najwięcej migrantów z Ukrainy płacących składki ZUS (prawie 68 tys. osób) było na koniec czerwca tego roku zarejestrowanych w Warszawie. Drugim co do wielkości skupiskiem Ukraińców objętych polską składką emerytalno-rentową był Wrocław (27,6 tys.) a trzecim – Poznań (27,4 tys.). Kolejne miejsca zajmowały Gdańsk (22,3 tys.) i Kraków (19,6 tys.).

Opinia

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka,Uniwersytet Warszawski

Jeszcze przed kilkoma laty Ukraińcy byli w Polsce migrantami wahadłowymi, którzy przyjeżdżali na krótko i niemal wszystkie zarobione pieniądze wywozili na Ukrainę. Dzisiaj, gdy ich pozycja na polskim rynku pracy jest zdecydowanie lepsza; gdy częściej mogą liczyć na stabilne zatrudnienie i wyższe zarobki, zmienia się też charakter ich pobytu. Przybywa Ukraińców, którzy w Polsce budują swoje życie: sprowadzają tu rodziny, kupują i urządzają mieszkania, wysyłają dzieci do szkoły. Obok programu 500+ i wyższych wynagrodzeń są więc jednym z impulsów do wzrostu polskiej gospodarki, który jest pobudzany głównie przez rosnące spożycie gospodarstw domowych. Uczestniczą w tym również migranci z Ukrainy i ich rodziny.

Prawie co trzeci z mieszkających w Polsce Ukraińców ma kupiony tutaj sprzęt RTV i artykuły wyposażenia wnętrz, co czwarty nabył w Polsce samochód, a 5 proc. zainwestowało w nieruchomości – te udostępnione „Rzeczpospolitej" wyniki badania firmy ARC Rynek i Opinia dowodzą, że imigranci z Ukrainy odgrywają coraz większą rolę nie tylko na polskim rynku pracy.

Czytaj także: Słabsze I półrocze w rekrutacji pracowników z zagranicy. Ukraińcy nadal na czele

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek pracy
Handlowe niedziele? Pracownicy sklepów mówią: nie!
Rynek pracy
Biznes czeka niecierpliwie na rządową strategię migracyjną Polski
Rynek pracy
Pensje menedżerów zależne od hakerów. Nowy pomysł korporacji
Rynek pracy
Imigranci: Kogo najbardziej obawiają się Polacy
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Rynek pracy
Nikt w UE nie pracuje tyle, co Grecy. Teraz będzie jeszcze gorzej
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży