Kondycja rynku pracy niepokoi Polaków prawie jak pandemia

Pomimo najniższej w Unii stopy bezrobocia i rosnącej liczby ofert zatrudnienia mamy niemal takie same obawy w związku z pracą jak z koronawirusem, który obniżył zarobki 13 proc. Polaków.

Aktualizacja: 01.06.2021 06:26 Publikacja: 31.05.2021 22:16

Kondycja rynku pracy niepokoi Polaków prawie jak pandemia

Foto: Adobe Stock

Wiosną tego roku w urzędach pracy zarejestrowana była tylko mniej więcej co dziesiąta osoba zidentyfikowana jako bezrobotna według Diagnozy plus -wynika z raportu z najnowszej, kwietniowej edycji tego badania. Ten wspólny projekt Uniwersytetu Warszawskiego, GRAPE i Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, którego celem jest sprawdzanie stanu rynku pracy w czasie pandemii Covid-19, obejmuje już 32 tysiące osób.

Według danych Diagnozy plus (D+) kwietniowe bezrobocie wyniosło ok. 7,1 proc, (wobec 8,3 proc. w styczniu br.) a licząc też osoby nieposzukujące pracy sięgało 9 proc.. Sytuacja na rynku pracy w badaniu D+ jest więc nieco gorsza niż w oficjalnych statystykach GUS, według których bezrobocie zmalało w kwietniu do 6,3 proc.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Rynek pracy
Już nie tylko w okopach. Koreańczycy zaludniają rosyjskie fabryki
Rynek pracy
Polskim firmom już bliżej do idealnego pracodawcy?
Rynek pracy
Już ponad 10 milionów specjalistów ICT w Unii Europejskiej
Rynek pracy
Duży wzrost bezrobocia we Francji
Rynek pracy
HR-owcy dzielą los specjalistów IT. Oni też odczuli wpływ AI
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem