Pewien kandydat na dyrektora był o krok od zdobycia pracy, gdy zraził potencjalnego szefa dopytywaniem o klasę służbowego auta, które przysługiwało na tym stanowisku. Inny z kolei – kandydując na stanowisko specjalisty – chcąc się wykazać znajomością biznesu, zadał pytanie o rozstrzygnięty niedawno przetarg. Problem w tym, że przeoczył najwyraźniej informację o sukcesie rywala firmy, do której aplikował. Miła wcześniej atmosfera rozmowy momentalnie się zagęściła.
O ile poradniki rekrutacyjne pełne są sugestii, jak przygotować się do odpowiedzi na pytania zadawane podczas rozmowy kwalifikacyjnej, to często pobieżnie traktują kwestię pytań, które może zadać kandydat. Nie tylko może, ale wręcz powinien to robić, jeśli chce pokazać swą motywację do zdobycia pracy, a przy okazji uniknąć nieporozumień i rozczarowań. Poniżej, na podstawie opinii ekspertów, kilka rad jak i o co warto pytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a czego unikać:
1. Wykazać się wiedzą o firmie
– Zwykle jest to bardzo dobrze widziane, gdy kandydat ma jakieś pytania na koniec rozmowy – twierdzi Katarzyna Borowczyk, menedżer zespołu rekrutacji i selekcji w Bigram Personnel Consulting. Sama ceni osoby, które poza zakresem obowiązków na danym stanowisku chcą się też czegoś dowiedzieć o kulturze pracy i atmosferze w danej firmie. Lepiej jednak unikać sztampowych pytań o podstawowe informacje dostępne na stronie internetowej. Za to na ich podstawie (wykazując się przy okazji znajomością firmy, branży, w tym stosowanej w niej terminologii) można dopytać o szczegóły związane z ofertą pracy.
2. Uniknąć nieścisłości, wyjaśnić wątpliwe kwestie
Opisy oczekiwań i zakresu obowiązków w ofertach pracy często wymagają uściślenia, zaś ta sama nazwa stanowiska w różnych firmach oznacza niekiedy różne zadania i odpowiedzialność. Jak podkreśla Paweł Gniazdowski, szef firmy doradczej LHH DBM, kandydat – dla własnego dobra – powinien dopytać o kwestie związane z celem stanowiska na które aplikuje, jego miejscem w strukturze i strategii działu, czy firmy. Warto także uściślić swe przyszłe zadania, zakres odpowiedzialności. Katarzyna Borowczyk ostrzega, że jeśli kandydat nie zadba o to podczas rozmowy rekrutacyjnej, może się potem rozczarować. – Wiele osób nawet aplikując do firm znanych z dużej rotacji i trudnej atmosfery, nie dopytuje o panujące tam stosunki. Co gorsza, wydają się tego nieświadomi, nie szukają informacji – dziwi się Katarzyna Borowczyk.
Justyna Lipowska, menedżer w dziale rekrutacji firmy doradztwa personalnego HRK, zwraca jednak uwagę, że w rozmowie kwalifikacyjnej rzadko uzyskamy szczere odpowiedzi na pytania dotyczące dotyczące przykładowo powodów dużej rotacji kadr, planowanych zmian czy wewnętrznych konfliktów. Te informacje najlepiej zdobyć u źródła, czyli bezpośrednio u pracowników firmy, wertując serwisy społecznościowe, czy śledząc dyskusje w Internecie.