Holenderski portal ułatwi pracę Polaków

Informacje o zarobkach, warunkach pracy i życia w Holandii można znaleźć na specjalnym portalu, który ambasada holenderska kieruje do obecnych i potencjalnych migrantów zarobkowych z Polski. Ci ostatnio chętniej jednak wybierają inne kraje.

Publikacja: 08.01.2016 10:57

Holenderski portal ułatwi pracę Polaków

Foto: Bloomberg

- Prawidłowa organizacja pobytu i pracy Polaków w Holandii leży w naszym wspólnym interesie. Chcemy dostarczyć wiarygodne i przystępne informacje dotyczące Holandii i jej rynku pracy, tak by potencjalni imigranci mogli się odpowiednio przygotować na wyjazd - twierdzi Adriaan Palm, charge d'affaires ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce wyjaśniając powody utworzenia portalu wHolandii.pl.

Nowy serwis zawierający najważniejsze informacje o warunkach życia, zatrudnienia oraz o regulacjach i procedurach w Holandii to efekt współpracy ambasady z grupą polskich i holenderskich ekspertów. Jak wyjaśniają przedstawiciele ambasady, wHolandii.pl jest częścią szerszej strategii mającej na celu podniesienie świadomości imigrantów zarobkowych odnośnie ich obowiązków i praw na holenderskim rynku pracy.

– Zależy nam, by do Holandii przyjeżdżały osoby, które mają już pewną wiedzę na temat tamtejszych warunków życia i pracy – podkreśla Krzysztof Weyher, doradca w ambasadzie Królestwa Niderlandów w Polsce.

Dodaje, że motywacją do utworzenia portalu były wyniki analiz zatrudnionej tam przed 1,5 rokiem ekspertki ds. migracji; wykazała ona, że w Polsce informacje dotyczące Holandii są rozproszone i często mało rzetelne.

Nowy portal ma więc ułatwić życie polskim emigrantom zarobkowym i samym Holendrom, którzy przed kilkoma laty z rosnąca rezerwą (a w przypadku części polityków z otwartą wrogością) obserwowali rosnący napływ emigrantów z Polski. Jak wynika z danych ambasady, obecnie ponad 100 tys. imigrantów z Polski jest oficjalnie zarejestrowanych w Holandii, a od 150 tys. do 250 tys. przyjeżdża co roku do prac sezonowych.

Według danych CBS -urzędu statystycznego Holandii- o ile w 2010 roku liczba polskich emigrantów wynosiła 43,1 tys., to w 2014 r. była niemal dwukrotnie wyższa (85,8 tys.), zaś w 2015 sięgała 99,6 tys. Jak jednak wynika z najnowszych badań migracji zarobkowych, które jesienią 2015 r przeprowadziła czołowa agencja zatrudnienia Work Service wraz z CEED Institute, Holandia ostatnio wyraźnie traci na popularności jako kierunek emigracji zarobkowej. W jesiennym badaniu najczęściej wskazywanym państwem były Niemcy (31 proc.), które w porównaniu do wcześniejszych edycji badania wyprzedziły Wielką Brytanię (30 proc.) Holandia znalazła się wtedy na odległym 7 miejscu.

Wskazało ją jedynie 1 proc. Polaków, czyli zdecydowanie mniej niż jeszcze wiosną 2015 r., kiedy o wyjeździe zarobkowym do Holandii myślało 9 proc. uczestników badania. W porównaniu z deklaracjami z 2014 spadek jest jeszcze większy - bo wtedy jako preferowany kierunek emigracji Holandię wymieniało 23 proc. ankietowanych Polaków.

Ten trend, choć w mniejszym nasileniu, wykazują też dane GUS, w ostatnich latach dużo szybciej niż emigracja do Holandii zwiększała się liczba wyjazdów do Niemiec i Wielkiej Brytanii.- czyli w głównych krajów docelowych polskich emigrantów w ostatnich latach. W Niemczech liczba Polaków wzrosła w 2014 r. o 54 tys., do 614 tys. ( tj. prawie o 10 proc. w porównaniu z 2013 r.) zaś w Wielkiej Brytanii odnotowano wzrost o 43 tys. do 685 tys. (6,7 proc.), Na trzecim miejscy znalazła się Irlandia (113 tys.) zaś Holandia ze 109 tys. osób była na czwartej pozycji wśród głównych krajów docelowych dla emigrantów zarobkowych z Polski.

Rynek pracy
Z wyższymi zarobkami łatwiej jest o zdalną pracę
Rynek pracy
Nie pracuj jak mrówka. Lepiej weź przykład z surykatki
Rynek pracy
Już nie tylko w okopach. Koreańczycy zaludniają rosyjskie fabryki
Rynek pracy
Polskim firmom już bliżej do idealnego pracodawcy?
Rynek pracy
Już ponad 10 milionów specjalistów ICT w Unii Europejskiej