Zarobków zazdrościli im wszyscy Polacy. Nie są już potrzebni

Pod względem zapotrzebowania na specjalistów IT w ciągu ostatnich 12 miesięcy w sektorze nowych technologii sporo się zmieniło. Dotyczy to również zarobków. Programiści nie są już potrzebni branży gier.

Aktualizacja: 01.09.2023 06:18 Publikacja: 01.09.2023 03:00

Liczba ofert pracy w IT spada, a najgłębsze pikowanie, bo niemal o połowę, widać w języku programowa

Liczba ofert pracy w IT spada, a najgłębsze pikowanie, bo niemal o połowę, widać w języku programowania Ruby.

Foto: Adobe Stock

Mimo kolejnych zawirowań gospodarczych i powtarzających się zapowiedzi kryzysu sektor IT niezmiennie przez długi okres pozostawał jedną z najbardziej stabilnych branż na rynku pracy. Jednak i tu w ostatnich miesiącach doszło do „wstrząsów”. Jak wynika z najnowszych analiz firmy Unity Group za I półrocze br., które „Rzeczpospolita” publikuje jako pierwsza, liczba ofert pracy dla ekspertów z branży gier wideo w ciągu roku zanotowała aż ponad 30-proc. spadek. Co ciekawe, raptownie spadł też poziom proponowanych wynagrodzeń dla osób specjalizujących się w niektórych językach programistycznych, jak np. HTML.

Mniej pracy dla początkujących

Paweł Peryga z Unity Group wskazuje, iż przyczyną zmian jest ogólna sytuacja na rynku. Widmo recesji sprawiło bowiem, że inwestycje dotyczące badań i rozwoju nowych systemów zostały w wielu przedsiębiorstwach ograniczone lub wręcz wstrzymane. Firmy postawiły w większym stopniu na udoskonalenie już istniejących produktów, które zagwarantują im „przetrwanie”. – Przy ograniczonych w ostatnim czasie inwestycjach w nowe projekty istotna stała się doskonałość operacyjna i nacisk na efektywność – zaznacza.

Czytaj więcej

Programiści szukają nowej pracy. Część planuje się przekwalifikować

Michał Szum, szef działu customer care w Just Join IT, który od kilku lat analizuje dane z rynku pracy IT, zwraca uwagę, że widać trend zastępowania starszych, mniej skalowalnych i trudniejszych w utrzymaniu technologii oraz systemów przez bardziej elastyczne i efektywne. – Widzimy, że rynek pracy jest coraz trudniejszy dla juniorów. W I półroczu 2023 r. liczba ofert dla początkujących i średnio zaawansowanych programistów spadła łącznie o ponad 30 proc. – tłumaczy. – Pojawia się za to więcej ofert dla najbardziej doświadczonych, co utwierdza mnie w przekonaniu, że nastąpił powrót do inwestycji w kluczowe zasoby – kontynuuje Szum. I dodaje, że zatrudnienie wysokiej klasy specjalisty staje się bardziej opłacalne, gdy firmy są zmuszone do zaciskania pasa na nowych projektach.

Nowy przedmiot w szkołach

Liczba ofert pracy w IT spada, a najgłębsze pikowanie, bo niemal o połowę, widać w języku programowania Ruby. Popyt na fachowców od języków Go i HTML stopniał o prawie jedną czwartą. Podobnie trudna sytuacja jest w branży gier. O ile w czasie pandemii i lockdownu twórcy takiego oprogramowania byli intensywnie poszukiwani, o tyle w ostatnim roku liczba ofert dla nich zmniejszyła się o 32 proc. Na mniejsze zainteresowanie mogą też narzekać specjaliści od technologii mobilnych (spadek o 15 proc.). Za tym idzie duży spadek wynagrodzeń. Analitycy podają przykład specjalistów w kategorii HTML, gdzie jeszcze w styczniu senior mógł liczyć na 30 tys. zł miesięcznie, a w czerwcu stawki te sięgały już tylko 17,3 tys. zł. Jak wyjaśnia Michał Szum, spokojnie mogą spać natomiast programiści Pythona. Powód? Trwający boom na sztuczną inteligencję. Warto jednak podkreślić, iż ich pensje paradoksalnie nie rosną. – Wynika to z podaży dorównującej popytowi. Od kilku lat język ten jest bardzo modny i określany jako przyszłościowy, dlatego na rynku mamy sporą grupę doświadczonych i kompetentnych specjalistów – przekonuje ekspert z Just Join IT.

Czytaj więcej

Koniec gorączki informatycznej. Firmy już nie biją się o programistów

Ale programistów w Polsce ma być jeszcze więcej. Taki cel przyświeca ogłoszonej w czwartek inicjatywie, za którą stoją resort cyfryzacji, NASK oraz Miron Mironiuk, twórca start-upu Cosmose AI, rodzimego kandydata do miana jednorożca (innowacyjna spółka, której wycena przebije pułap 1 mld dol.). Założyciel spółki, która opracowała zaawansowaną technologię, opartą na algorytmach sztucznej inteligencji, danych z wi-fi i GPS smartfonów, pozwalającą lokalizować konsumentów, ma plan popularyzacji umiejętności informatycznych.

Ogłoszony właśnie pilotaż nauczania programowania w klasach IV–VI ruszy w trzech gminach: Chełmie, Sycowie oraz Zduńskiej Woli. Po roku ma objąć sto gmin, a w ciągu czterech lat – wszystkie publiczne szkoły podstawowe. Mironiuk zwraca uwagę, że Polacy są najlepszymi programistami na świecie, współtworzą najbardziej innowacyjne spółki, prowadzą w wynikach międzynarodowych olimpiad informatycznych. – Musimy myśleć o programowaniu nie jako o zawodzie, ale jako o fundamentalnej umiejętności – mówi Mironiuk.

Każdy nauczyciel biorący udział w programie dostanie miesięczne stypendium przez cały rok szkolny (łączna kwota stypendiów to 900 tys. zł).

Sabina Rowińska, recruitment lead, Unity Group

Co kwartał przygotowujemy raporty dotyczące wynagrodzeń, zbierając dane z obszaru specjalizacji, na które prowadzimy rekrutacje wewnętrzne. W tym kwartale po raz pierwszy nie ujęliśmy w zestawieniu zarobków dla Junior Java Developerów, bo na jednym z najpopularniejszych portali z ofertami było ledwie kilka ogłoszeń. Oprócz specjalistów Java, dla których liczba ofert spadła o 6 proc., mamy też inne niespodzianki. Aż o 17 proc. spadła liczba propozycji dla kategorii JavaScript. Specjaliści znający ten język byli dotychczas tak bardzo poszukiwani, że obecnie – pomimo spadków – i tak otrzymują najwięcej ofert ze wszystkich.

Mimo kolejnych zawirowań gospodarczych i powtarzających się zapowiedzi kryzysu sektor IT niezmiennie przez długi okres pozostawał jedną z najbardziej stabilnych branż na rynku pracy. Jednak i tu w ostatnich miesiącach doszło do „wstrząsów”. Jak wynika z najnowszych analiz firmy Unity Group za I półrocze br., które „Rzeczpospolita” publikuje jako pierwsza, liczba ofert pracy dla ekspertów z branży gier wideo w ciągu roku zanotowała aż ponad 30-proc. spadek. Co ciekawe, raptownie spadł też poziom proponowanych wynagrodzeń dla osób specjalizujących się w niektórych językach programistycznych, jak np. HTML.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek pracy
1,3 mln osób pracuje tylko na zleceniu. Kto tak zatrudnia najczęściej?
Rynek pracy
Generacja Z bacznie obserwuje przełożonych
Rynek pracy
Benefity szyte na miarę
Rynek pracy
Niemcy otwierają się na pracowników z Kenii. Imigranci wsparciem na rynku pracy
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Rynek pracy
Zamiast węgla pieniądze na własną firmę. W Bytomiu ruszy nowy program