Mimo kolejnych zawirowań gospodarczych i powtarzających się zapowiedzi kryzysu sektor IT niezmiennie przez długi okres pozostawał jedną z najbardziej stabilnych branż na rynku pracy. Jednak i tu w ostatnich miesiącach doszło do „wstrząsów”. Jak wynika z najnowszych analiz firmy Unity Group za I półrocze br., które „Rzeczpospolita” publikuje jako pierwsza, liczba ofert pracy dla ekspertów z branży gier wideo w ciągu roku zanotowała aż ponad 30-proc. spadek. Co ciekawe, raptownie spadł też poziom proponowanych wynagrodzeń dla osób specjalizujących się w niektórych językach programistycznych, jak np. HTML.
Mniej pracy dla początkujących
Paweł Peryga z Unity Group wskazuje, iż przyczyną zmian jest ogólna sytuacja na rynku. Widmo recesji sprawiło bowiem, że inwestycje dotyczące badań i rozwoju nowych systemów zostały w wielu przedsiębiorstwach ograniczone lub wręcz wstrzymane. Firmy postawiły w większym stopniu na udoskonalenie już istniejących produktów, które zagwarantują im „przetrwanie”. – Przy ograniczonych w ostatnim czasie inwestycjach w nowe projekty istotna stała się doskonałość operacyjna i nacisk na efektywność – zaznacza.
Czytaj więcej
Aż 60 proc. specjalistów IT planuje obecnie zmianę pracy, a część myśli nawet o przekwalifikowaniu się. Główny cel: wyższe zarobki.
Michał Szum, szef działu customer care w Just Join IT, który od kilku lat analizuje dane z rynku pracy IT, zwraca uwagę, że widać trend zastępowania starszych, mniej skalowalnych i trudniejszych w utrzymaniu technologii oraz systemów przez bardziej elastyczne i efektywne. – Widzimy, że rynek pracy jest coraz trudniejszy dla juniorów. W I półroczu 2023 r. liczba ofert dla początkujących i średnio zaawansowanych programistów spadła łącznie o ponad 30 proc. – tłumaczy. – Pojawia się za to więcej ofert dla najbardziej doświadczonych, co utwierdza mnie w przekonaniu, że nastąpił powrót do inwestycji w kluczowe zasoby – kontynuuje Szum. I dodaje, że zatrudnienie wysokiej klasy specjalisty staje się bardziej opłacalne, gdy firmy są zmuszone do zaciskania pasa na nowych projektach.