Z danych GUS wynika zaś, że w tym roku nieco wzrósł odsetek firm, gdzie minimalna płaca jest przeciętnym wynagrodzeniem w firmach.
Rząd szacuje, że minimalne wynagrodzenie (1386 zł brutto) w tym roku zarabia ok 600 tys. pracowników. Są to dane o zatrudnionych w firmach, w których pracuje od 10 pracowników. A związkowcy szacują, że w całej gospodarce zarabiających minimalną płacę jest dwa razy więcej, około 1,2 mln pracowników. Jeszcze cztery lata temu ministerstwo pracy szacowało, że minimalne wynagrodzenie dostawało ok 200 tys. pracowników. Jednak i wtedy i dzisiaj nie było pełnych danych statystycznych. Dane rządowe nie dotyczą najmniejszych firm, gdzie pracuje do dziewięciu osób. A tak zdaniem związkowców niższe płace są bardziej powszechne.
- W małych firmach, takich do dziewięciu pracowników zatrudnionych jest ponad 3,5 mln ludzi. - tłumaczy Jan Guz, szef OPZZ - A tam najczęściej płaci się płace minimalną. W dużych przedsiębiorstwach takie płace jako przeciętne są rzadkością - związkowiec przypomina, że w wielu dużych przedsiębiorstwach w układach pracy zapisane jest porozumienie, że płaca minimalna wypłacana w danej firmie musi być o 10 proc. wyższa od powszechnego minimalnego wynagrodzenia - W mikrofirmach nie ma takich porozumień.
Pomimo to z danych GUS o przeciętnych wynagrodzeniach w firmach, gdzie pracuje od 50 osób wynika, że w I kwartale płaca minimalna była powszechnym poziomem zarobków w ponad 1 proc. przedsiębiorstw przemysłowych. Ale w niektórych branżach to znacznie więcej. Minimalnie płaci się powszechnie w co jedenastej firmie zajmującej się produkcją odzieży oraz w co czternastej specjalizującej się w administrowaniu. To trochę więcej niż w zeszłym roku, gdzie płaca minimalna była przeciętną w 0,8 proc. firm przemysłowych. Ale dane GUS pokazują też, że rośnie grupa firm płacących znacznie powyżej średniej. W zeszłym roku ponad 3 tys. zł brutto było przeciętną w prawie 58 proc firm przemysłowych ( powyżej 50 zatrudnionych), w tym roku było to już w ok 70 proc. firm.
- Rozwarstwienie płac w małych firmach nie jest tak powszechne - dodaje Guz. OPZZ uważa, że płaca minimalna powinna jak najszybciej wynosić połowę przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.