Na 80 tys. pracowników z zakładów, które ucierpiały na skutek kryzysu, aż 63,5 tys. będzie mogło skorzystać z rozwiązań ustawy antykryzysowej. To dlatego, że resort pracy zdecydował się sfinansować nie tylko wypłacany im zasiłek, ale także składki na ubezpieczenie społeczne. Poprawiony projekt ustawy trafił właśnie do konsultacji społecznych.
Zasiłek specjalny
Na wsparcie zatrudnienia w firmach, w których obroty spadły o minimum 15 proc., przeznaczono 400 mln zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Pracownicy tych firm mogą liczyć na specjalny zasiłek wypłacany w okresie przestoju przez maksymalnie sześć miesięcy w ciągu roku. – W ten sposób pracownicy dostaną więcej pieniędzy na rękę – mówi „Rz" wiceminister pracy Jacek Męcina.
Zdaniem Jeremiego Mordasewicza, eksperta PKPP Lewiatan, proponowana zmiana to skutek sygnałów od przedsiębiorców, które docierały do rządu. – Przedsiębiorcy, którzy mają kłopoty z płynnością, myślą raczej o zwalnianiu, a nie o rozwiązaniach z ustawy antykryzysowej. Dlatego zaproponowanie dodatkowych dopłat do składek to po prostu dodatkowa zachęta, żeby nie zwalniali – mówi Mordasewicz.
Kolejną zaproponowaną przez resort zmianą jest umożliwienie skorzystania z rozwiązań antykryzysowych także tym przedsiębiorcom, którzy dostali już dofinansowanie z Funduszu Pracy na utworzenie miejsca zatrudnienia dla bezrobotnego.