Pod koniec lutego aż w 117 powiatach bez pracy był (wg rejestrów urzędów pracy) przynajmniej co piąty dorosły mieszkaniec. W 11 bezrobocie sięgało ponad 30 proc., a w 40 kolejnych od 25 do 30 proc.
– W lutym zawsze stopa bezrobocia jest najwyższa. Tak jest i w tym roku: wszyscy, którzy mieli się zarejestrować, już się zarejestrowali – mówi Tadeusz Piętowski, dyrektor powiatowego urzędu pracy w Szydłowcu, powiecie mazowieckim, który od lat ma jeden z najwyższych poziomów bezrobocia w kraju. Przyznaje, że w tym roku zarejestrowało się szczególnie dużo pracujących w budownictwie. – Mamy długą, mroźną i śnieżną zimę, więc nie ma prac budowlanych – tłumaczy dyr. Piętowski.
Drugim powiatem o najwyższej stopie bezrobocia okazał się wałbrzyski (35,2 proc.). To efekt wyłaczenia z niego od stycznia miasta Wałbrzych. Jak tłumaczy Marzena Radochońska, dyrektor wałbrzyskiego pup, nie jest tak, że sytuacja na rynku pracy gwałtownie się pogorszyła. – Statystyki pokazujące stopę bezrobocia uwzględniają osoby zarejestrowane jako bezrobotne w stosunku do aktywnych zawodowo. Ale jeśli ktoś pracuje poza granicami powiatu, to nie jest uwzględniany. Tłumaczy, że wiele osób pracuje w Wałbrzychu, albo we Wrocławiu.Na sezonowość bezrobocia zwraca uwagę Stanisław Oleander, wicedyrektor pup w Piszu (6,7 tys. bezrobotnych stanowi 34,5 proc. dorosłych mieszkańców). Tłumaczy, że zawsze późną jesienią i zimą rejestrują się osoby pracujące sezonowo, głównie w turystyce. Jego zdaniem najtrudniejsza jest sytuacja ludzi młodych, ale dodaje, że urząd zmienił system szkoleń. – Nie prowadzimy zajęć grupowych, tylko pomagamy zdobywać konkretne kwalifikacje osobom, które są wstępnie umówione na pracę u konkretnego przedsiębiorcy.
Na to, że firmy wciąż mają problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy, zwraca uwagę raport z III edycji badań Bilans Kapitału Ludzkiego,realizowanego przez PARP we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim. Według trzech czwartych pracodawców, kandydatom brakuje kwalifikacji zawodowych (związanych ze specyfiką pracy na konkretnych stanowiskach), zdolności samoorganizacyjnych (przejawianie inicjatywy, terminowość) i interpersonalnych.