– Do naszej akcji włączają się już nie tylko pracodawcy, ale też całe miasta, jak np. Starachowice – podkreśla Zofia Dzik, prezes  Fundacji Humanites-Sztuka Wychowania i inicjatorka polskich obchodów Międzynarodowego Dnia Rodziny. Ocenia, że w tegorocznej, trzeciej już edycji akcji „Dwie godziny dla rodziny" weźmie udział ponad 150 firm, instytucji i urzędów.

200 tys. pracowników skorzystało 15 maja 2013 r. z dodatkowego czasu dla bliskich

Fundacja nie chce jednak organizować wielkich imprez, a proponuje, by dodatko czas spędzić na rozmowach z bliskimi – co roku podsuwając ich temat. Teraz zachęca do międzypokoleniowych dyskusji o marzeniach. Akcja Fundacji Humanites wystartowała przed trzema laty z  udziałem kilkudziesięciu firm. W ubiegłym roku   uczestniczyła  w niej  prawie setka pracodawców, a z dodatkowego czasu dla bliskich skorzystało ok. 200 tys. pracowników.

Jak przyznaje Zofia Dzik, część firm zaczyna udział  w akcji od skrócenia czasu pracy 15 maja o 30 minut albo  o godzinę.  Gdy jednak przekonują się o pozytywnych efektach  akcji, decydują się dać pracownikom pełne dwie godziny. Jak wynika z  badania Randstad Award,  do 43 proc. wzrósł w tym roku (z 31 proc. w 2013) odsetek Polaków, którym zależy na równowadze między pracą i życiem prywatnym.

—a.b.