Jak księgować wynagrodzenia z tytułami egzekucyjnymi

Pracodawca może zmniejszyć przysługującą pracownikowi pensję o potrącenia na pokrycie długu wobec siebie lub innych podmiotów tylko w określonych przypadkach i granicach. Świadczenia alimentacyjne są egzekwowane do wysokości trzech piątych płacy.

Publikacja: 30.09.2015 06:10

- Pracownik ma zajęte wynagrodzenie na poczet należności kredytowych. W bieżącym miesiącu z jego wynagrodzenia będą również potrącane zaległe świadczenia alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego przesłanego przez komornika. To pierwszy tego typu przypadek wśród naszych pracowników. Jakie są zasady potrąceń z wynagrodzeń? W jaki sposób powinniśmy zorganizować ewidencję księgową, aby uniknąć błędów? – pyta czytelnik.

Pracodawca może zatrzymać część należnego pracownikowi wynagrodzenia na pokrycie własnej wierzytelności przysługującej mu wobec pracownika. Potrącenie może być także przeznaczone na pokrycie innych należności pracownika dochodzonych w sądowym albo administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym. Tego rodzaju rozliczenia wymagają szczególnej skrupulatności – wynagrodzenie za pracę podlega ochronie i w związku z tym wartość dopuszczalnych potrąceń jest ograniczona.

Pozostało 89% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt