Czynniki wpływające na jakość sprawozdawczości finansowej

Sprawozdanie finansowe to formalny dokument, zawierający zbiór informacji dotyczących sytuacji finansowej oraz wyników działalności gospodarczej jednostki w określonym okresie.

Publikacja: 11.03.2024 02:00

Czynniki wpływające na jakość sprawozdawczości finansowej

Foto: Adobe Stock

Sprawozdanie finansowe to źródło informacji pomocne w procesie podejmowania decyzji związanych z przedsiębiorstwem. Stanowi ono nieodłączny element rachunkowości, gdyż jest ostatecznym produktem przetwarzania danych w całym systemie rachunkowości.

Informacje zawarte w sprawozdaniu finansowym pozwalają między innymi na dokonanie analizy finansowej pozwalającej na ocenę wyników jednostki. Umożliwiają one również porównanie wyników z innymi jednostkami działającymi w tej samej branży, a ostatecznie podjęcie na tej podstawie odpowiednich działań. Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 1 przedstawia cel sporządzania sprawozdania finansowego, którym jest „dostarczanie informacji na temat sytuacji finansowej, wyników finansowych i przepływów pieniężnych jednostki, które są użyteczne dla szerokiego kręgu użytkowników przy podejmowaniu przez nich decyzji gospodarczych”.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego