Trendy w kontroli – ryzyko w zakresie WHT i GAAR

Ryzyko potencjalnej kontroli niejednokrotnie spędza sen z powiek osobom odpowiedzialnym za rozliczenia podatkowe spółek. W kręgu zainteresowań organów skarbowych znajdują się ostatnio rozliczenia w zakresie podatku u źródła (WHT). Fiskus kwestionuje też efekty podejmowanych przez podatników „optymalizacji podatkowych”.

Publikacja: 16.08.2023 02:00

Trendy w kontroli – ryzyko w zakresie WHT i GAAR

Foto: Adobe Stock

Przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ustawy o CIT umożliwiają płatnikom – po spełnieniu określonych wymogów – skorzystanie z preferencji i niepobieranie podatku u źródła według stawki bazowej (wynoszącej w przypadku wskazanych powyżej tytułów odpowiednio 19 proc. lub 20 proc.).

Swoistą rewolucją w zakresie podatku u źródła było wprowadzenie przez ustawodawcę w 2019 r. przepisów regulujących tzw. mechanizm pay and refund, który istotnie ogranicza możliwość niepobierania podatku w odniesieniu do płatności na rzecz jednego nierezydenta (z tytułów innych niż usługi) przekraczających 2 mln zł w roku podatkowym.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?