Forward – instrument w księgach

Kontrakt forward to narzędzie, które zyskuje na popularności w ostatnich latach. Umożliwia on zabezpieczenie się przed niekorzystnymi zmianami dotyczącymi instrumentu bazowego, np. ryzyka walutowego.

Publikacja: 15.11.2022 18:26

Forward – instrument w księgach

Foto: Adobe Stock

Kontrakt ten obejmuje obowiązek odbioru aktywów przez jedną stronę oraz obowiązek przekazania aktywów przez drugą stronę. Następuje to po z góry określonej ilości, cenie (kursie) w ściśle wyznaczonym w przyszłości terminie. Jest rozliczany jedynie poprzez różnicę pomiędzy kursem terminowym (forward), a kursem bieżącym (spot).

Kontrakt forward dostarczany jest przez wiele banków (rynek pozagiełdowy), które w odniesieniu do walut oferują zwykle wymianę polskiej waluty na euro (EUR), amerykańskiego dolara (USD), brytyjskiego funta (GBP) czy szwajcarskiego franka (CHF). Banki wyznaczają zwykle minimalną kwotę transakcji, niezbędną do zakupu instrumentu.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów