Zwolnienie dla drobnych przedsiębiorców

Podatnikiem VAT jest podmiot prowadzący samodzielną działalność gospodarczą, za którą uznaje się każdą aktywność zawodową wykonywaną za wynagrodzeniem we własnym imieniu oraz na własne ryzyko. Jednak pojęcie podatnika VAT nie pokrywa się z pojęciem przedsiębiorcy.

Publikacja: 03.05.2022 15:43

Zwolnienie dla drobnych przedsiębiorców

Foto: Adobe Stock

Pojęcie działalności gospodarczej, czyniącej dany podmiot podatnikiem VAT, jest bardzo szerokie i wychodzi poza zakres pozarolniczej działalności gospodarczej, wymagającej odpowiedniej rejestracji. Podatnikiem takim jest np. osoba wynajmująca mieszkanie – najem prywatny, jak i mechanik, naprawiający w wolnym czasie samochody – tzw. działalność nierejestrowana.

Nie każdy też podatnik VAT jest obciążony pełnym zakresem obowiązków czynnego podatnika VAT. Podmiot, wykonujący wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo (np. wynajem nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkalne) bądź korzystający z tzw. zwolnienia dla drobnych przedsiębiorców („ze względu na obroty”; np. usługi mechanika bądź najem nieruchomości użytkowych w ramach limitu obrotów do 200 tys. zł), o statusie zwolnionego podatnika VAT nie musi rejestrować się dla potrzeb podatku ani też składać deklaracji podatkowych.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów