Tylko 79 zł za pół roku czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 25.03.2025 10:15 Publikacja: 11.02.2025 18:35
Rafał Trzaskowski i Donald Trump
Foto: PAP/Piotr Nowak, PAP/EPA
Osoby, które mówiły, że wynik wyborów prezydenckich w USA będzie miał wpływ na przebieg kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi w Polsce, zazwyczaj miały na myśli to, że wygrana Trumpa doda wiatru w żagle PiS-owi i, być może, Konfederacji. Dobre relacje Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem miały zwiększyć znaczenie kończącego kadencję prezydenta w polskiej polityce zagranicznej w okresie poprzedzającym wybory, a porażka utożsamianej z liberalnymi elitami (bardzo podobnie jak w Polsce KO) Partii Demokratycznej miała być sygnałem zmiany kierunku wiatru historii, który teraz miał dąć w żagle PiS-u.
Mylili się ci, którzy uważali, że Donald Trump będzie prowadził politykę izolacjonistyczną. Jest przeciwnie. Prezydent USA chce demonstrować na arenie międzynarodowej potęgę Ameryki i potwierdzić jej pozycję światowego hegemona, także wobec Unii Europejskiej. I jego pierwsze posunięcia muszą nas niepokoić, a przede wszystkim mobilizować władze Polski do energicznego działania i czujności.
Pod względem militarnym Niemcy to dziś nawet nie cień dawnej potęgi. I nawet wielomiliardowe inwestycje w obronność istotnie tego nie zmienią. Nie ma też co liczyć na to, że za naszymi plecami powstanie pancerna armia gotowa przyjść nam z pomocą w razie rosyjsko-białoruskiej agresji.
Nie ma szans na długotrwały pokój z Rosją. Nie po to Władimir Putin od lat militaryzuje rosyjskie społeczeństwo, żeby teraz pod wpływem uroku osobistego Donalda Trumpa cały włożony w to trud wyrzucić do kosza. Wystarczy spojrzeć na to, jak militaryzowana i indoktrynowana jest w Rosji młodzież szkolna.
Apelujemy o natychmiastowe spotęgowanie dostaw broni na ukraiński front. Domagamy się przekazania 200 mld euro rosyjskich aktywów Ukrainie, zarówno na cele militarne, jak i na zabezpieczenie ludności cywilnej.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Unia Europejska staje przed decydującym wyborem. Bez Ukrainy będzie nie tylko słabsza, ale i długoterminowo mniej bezpieczna – pisze Paweł Marczewski, ekspert Fundacji Batorego.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Po 12-godzinnych negocjacjach USA-Rosja w Rijadzie, we wtorek dojdzie do spotkania delegacji USA i Ukrainy w Arabii Saudyjskiej.
Czy Sławomir Mentzen – kandydat Konfederacji, który w ostatnim czasie zyskuje w sondażach – ma szanse na wejście do drugiej tury wyborów prezydenckich? Oto, co na ten temat uważają Polacy.
Duży dostawca części samochodowych i jego cztery spółki zależne ogłosiły upadłość. To kolejne bankructwo w niemieckiej branży motoryzacyjnej.
Ekosystem start-upowy na Ukrainie kwitnie – wyniki mogą być zaskoczeniem, bo młode, innowacyjne spółki dodają tam gazu, choć wokoło trwają walki.
Nowy sondaż przeprowadzony na zlecenie RMF FM wskazuje, że ponad połowa Polaków i Polek „zdecydowanie” bądź „raczej” nie skorzysta z zapowiadanego przez Donalda Tuska dobrowolnego szkolenia wojskowego.
Nie będzie referendum w sprawie odwołania ze stanowiska Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia. Pomysłodawcom akcji referendalnej z SOS Wrocław nie udało się zebrać wymaganej liczby podpisów. Tymczasem w Zabrzu mieszkańcy pójdą do urn 11 maja, by zdecydować, czy chcą pozostawić na stanowisku prezydent oraz Radę Miasta.
Z opublikowanego przez „The Atlantic” zapisu wymiany zdań najwyższych przedstawicieli administracji USA, prowadzonej za pośrednictwem komunikatora Signal, wynika, że wiceprezydent J.D. Vance miał obiekcje co do ataku USA na cele Hutich w Jemenie.
W związku z aresztowaniem kilku obywateli Niemiec po wjeździe do Stanów Zjednoczonych Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec zaktualizowało wytyczne, dotyczące podróżowania do tego kraju. Nie chodzi jednak o ostrzeżenia przed wyjazdami do USA.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas