Miejsce i temat spotkania są nieprzypadkowe, gdyż Jan Paweł II był właśnie Papieżem praw człowieka – powiedział stały obserwator Stolicy Apostolskiej, abp Tomasi. - Wciąż trzeba pamiętać, że w rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych górę powinny brać nie opłacalność czy poprawność polityczna, ale właśnie człowiek.
Abp Silvano Tomasi dodał, że myśl Jana Pawła II pozostaje wciąż żywa.
Chciał on w pewien sposób w tym świecie uczynić z Kościoła głos pozbawionych głosu: polskich robotników, ludów tubylczych czy nienarodzonych dzieci. Został przecież nazwany „Papieżem praw człowieka”. Wychodząc od przesłania encykliki Pacem in Terris Jana XXIII i nauczania Soboru Watykańskiego II sprawił, że prawa człowieka na dobre zadomowiły się w nauczaniu społecznym Kościoła.
O Janie Pawle II i prawach człowieka mówił także watykański sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone.
Nauczanie Jana Pawła II na temat praw człowieka to nie tylko deklaracje natury doktrynalnej, dyscyplinarnej lub politycznej, ale nauka dążąca do przekonania nie tylko chrześcijan do wizji, która od razu przywołuje centralne tajemnice wiary i wzywa wszystkich ludzi dobrej woli do budowania przyszłości na solidnych podstawach duchowych i etycznych.