MF: nie będzie likwidacji podatku giełdowego

Zdecydowana większość państw w UE ma podatek od zysków kapitałowych. Polska nie zniesie swojej daniny, która należy do najniższych w Europie – informuje resort finansów.

Publikacja: 18.08.2022 07:41

MF: nie będzie likwidacji podatku giełdowego

Foto: AdobeStock

Rząd realizuje przyjęte w 2019 r. strategie zakładające rozwój rynku kapitałowego i zwiększenie skali oszczędności. Nie ma jednak planów rezygnacji z podatku.

„W Ministerstwie Finansów nie są prowadzone prace nad zmianami zasad opodatkowania dochodów z kapitałów pieniężnych w zakresie innym niż wynikający z realizacji strategii, a więc również mające na celu całkowitą likwidację opodatkowania dochodów z oszczędności kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki” – wyjaśnił wiceminister Artur Soboń w odpowiedzi na interpelację nr 34434.

Chodzi o Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz Strategię Rozwoju Rynku Kapitałowego. Jednym z założeń jest m.in. obniżenie stawki podatku dochodowego od dywidend, w przypadku inwestycji trwających co najmniej 36 miesięcy.

Resort informuje, że wpływy z podatku od odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania oraz udziału w funduszach kapitałowych (art. 30a ust. 1 pkt 3 i 5 ustawy o PIT) wyniosły:

• w 2021 r. – 1,4 mld zł,

• w okresie od stycznia do maja 2022 r. – 0,5 mld zł.

Według Sobonia w krajach Unii Europejskiej opodatkowanie zysków kapitałowych jest regułą, a nie wyjątkiem. Polski podatek 19 proc. jest jednym z niższych. Więcej płaci się m.in. w Niemczech, Francji i Włoszech. Najwyższą daninę ma Dania – 42 proc. Takiej daniny nie ma Belgia.

Według Konfederacji Lewiatan zniesienie podatku miałoby wymiar antyinflacyjny i zwiększyłoby stopę oszczędności.

Czytaj więcej

Nowa preferencja dla giełdowych inwestorów
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek