Sędzia z Iustitii: Przywracając praworządność nie stosujmy prowizorki

Byłabym daleka od stosowania w wymiarze sprawiedliwości rozwiązań prowizorycznych. I jeśli będziemy musieli zacisnąć zęby i poczekać na zmiany trochę dłużej, warto to zrobić – uważa sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda.

Publikacja: 07.11.2023 14:05

Sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia była gościem magazynu Rzecz o Prawie. Jak zaznaczyła, Iustitia wspólnie z organizacjami pozarządowymi przygotowała pakiet pięciu ustaw, które mają na celu naprawienie wszystkich niekonstytucyjnych rozwiązań wprowadzonych w wymiarze sprawiedliwości w ciągu ostatnich ośmiu lat.

– Zależy nam, by ta poprawa była przemyślana, przeprowadzona zgodnie z prawem, drogą ustaw i pod kątem obywateli – zaznaczyła rozmówczyni Ewy Szadkowskiej.

Pytana o ewentualne weto prezydenta Andrzeja Dudy wobec forsowanych ustaw naprawczych podkreśliła, że głowa państwa ma obecnie ogromną szansę zakończyć druga kadencję jako osoba, która przyczyniła się do przywrócenia praworządności w Polsce

– Jeśli jednak będziemy musieli zacisnąć zęby i poczekać na uporządkowanie obecnego chaosu trochę dłużej, warto to zrobić. Po to by za chwilę nie okazało się, że coś, co zostało wprowadzone prowizorycznie, można podważyć, wysadzić w powietrze lub zmienić – ostrzegła przedstawicielka Iustitii.

Czytaj więcej

Tomasz Pietryga: Praworządność na serio, czy z przymrużeniem oka

W drugiej części programu Ewa Szadkowska rozmawiała z Beatą Boruszkowską, prezes Krajowej Izby Biur Rachunkowych. Tematem były zmiany w sposobie wyliczania składki zdrowotnej, zapowiedziane w kampanii wyborczej przez partie opozycyjne, które najprawdopodobniej stworzą nowy rząd. Zapisy dotyczące tej daniny mają się znaleźć w umowie koalicyjnej. Szczegółów ustaleń jednak wciąż nie znany.

– Zmiana składki zdrowotnej powinny iść przede wszystkim w kierunku jej jak największego uproszczenia – uważa Beata Boruszkowska. Jak zaznaczyła mimo powszechnej krytyki obowiązujących rozwiązań nie ma większych szans, by ich korekta weszła w życie już w przyszłym roku.

– Realny jest zatem 2025 r. Ale po doświadczeniu z Polskim Ładem miałabym życzenie, by zmiany przygotować dobrze, na spokojnie, nie w takim tempie, jak poprzednio. Ważne, by były wdrożone z głową – podsumowała prezes Krajowej Izby Biur Rachunkowych.

Czytaj więcej

Wraca temat ulg w składkach ZUS. Firmy są za, co na to koalicja
Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy