Zespół Brzoski: trzeba obalić bariery w inwestowaniu. Na rynku finansowym i budowlanym

Ułatwienia dla inwestycji finansowych i budowlanych – to wspólna cecha z najnowszego pakietu propozycji zespołu Rafała Brzoski. Tymczasem rząd przyjmuje kolejne projekty ustaw deregulacyjnych.

Publikacja: 20.05.2025 17:28

Prezes InPost Rafał Brzoska podczas kongresu Impact'25,

Prezes InPost Rafał Brzoska podczas kongresu Impact'25,

Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

„Rzeczpospolita” poznała najnowsze pomysły zmian ustawowych inicjatywy „SprawdzaMY”, obliczonych na ułatwienia w inwestowaniu. Zespół deregulacyjny Rafała Brzoski chce ułatwić zarówno inwestycje w pieniądzu, jak i inwestycyjny proces budowlany.

Odpuścić podatek Belki od inwestycji na pięć lat i dłużej

Zespół deregulacyjny przedstawił propozycje, które miałyby zachęcić do długoterminowego inwestowania i oszczędzania na emeryturę. Mogłoby to zapewnić napływ gotówki na rynek kapitałowy. Pierwsza z tych propozycji polegałaby na zwolnieniu z tzw. podatku Belki dla inwestycji kapitałowych dłuższych niż pięć lat. Chodzi o 19-proc. podatek dochodowy od osób fizycznych pobierany od zysków kapitałowych, który dziś obowiązuje niezależnie od okresu inwestowania.

Zespół Brzoski argumentuje, że inwestycje kapitałowe mają dziś mniej korzystne opodatkowanie niż nieruchomości. Dziś dochód z mieszkania sprzedanego po pięciu latach od zakupu jest bowiem zwolniony z PIT (choć zyski z wynajmu takiego lokalu są opodatkowane ryczałtowym PIT w wysokości 8,5 proc.). Tymczasem zysk np. na papierach wartościowych sprzedanych po pięciu latach jest wciąż opodatkowany.

Zespół Brzoski zauważa, że środki zainwestowane w nieruchomości mogłyby być wykorzystane w bardziej produktywnych projektach finansowanych przez rynek kapitałowy, jak akcje, obligacje czy fundusze inwestycyjne. Jednak ten pomysł nieuchronnie oznaczałby zmniejszenie dochodów budżetu państwa. Tymczasem rząd, deklarując współpracę z inicjatywą „SprawdzaMY”, stawiał jako warunek neutralność tych pomysłów dla budżetu.

Wpłaty na IKE i IKZE z wyższymi limitami

Podniesienie limitu wpłat na IKE i IKZE, dających ulgę w PIT, to druga propozycja, której celem jest promocja długoterminowych inwestycji. Miałaby ona także poprawić strukturę oszczędności i odporność systemu emerytalnego.

Autorzy pomysłu chcą jednorazowego podniesienia limitu wpłat na IKE i IKZE o 100 proc. oraz deklaracji podnoszenia o 25 proc. przez kolejne pięć lat. Wpłaty dokonywane na IKE według ich propozycji mogłyby sięgać sześciokrotności (obecnie: trzykrotności) przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok. Wpłaty na IKZE miałyby natomiast sięgać czterokrotności przeciętnego wynagrodzenia.

Realizacja tego pomysłu pociągnęłaby za sobą zmniejszenie wpływów podatkowych do budżetu. Jednak w przypadku IKZE te odpisy dla dzisiejszych limitów wynoszą dziś stosunkowo niewiele, bo poniżej 400 mln zł rocznie.

Zespół Brzoski chce też dodatkowej ulgi podatkowej. Chodzi o zniesienie PIT w przypadku wypłaty 25 proc. środków jednorazowo z IKZE po osiągnięciu wieku emerytalnego, a pozostałych środków w ratach przez dziesięć lat (w 120 miesięcznych ratach).

Milczenie może przyspieszyć budowę

Deregulacja w sprawach budowlanych ma dotyczyć całego szeregu przypadków, w których dziś rozmaite organy muszą podejmować decyzje. Zespół Brzoski chce, by te decyzje zastąpić tzw. milczącym załatwieniem sprawy. To opcja już dziś dostępna dla niektórych procedur inwestycyjnych. Jest uregulowana w art. 122a kodeksu postępowania administracyjnego. Polega na tym, że jeśli organ w ciągu 30 dni nie wyda decyzji w sprawie złożonego wniosku, sprawę uważa się za załatwioną w sposób spełniający żądanie wnioskodawcy. Przepis ten przewiduje jednak, że milczące załatwienie sprawy jest wyjątkiem od zasady wydawania decyzji i może dotyczyć tylko przypadków wskazanych w ustawach.

Inicjatywa „SprawdzaMY” zaproponowała aż 27 takich ustawowych zmian. Eksperci zespołu Brzoski zauważyli, że te zmiany pozwolą różnym organom „skoncentrować się na innych sprawach wymagających zaangażowania pracowników oraz ich aktywnego działania”.

„Milcząca” procedura ma być stosowana do legalizacji samowoli budowlanej, gdy od wybudowania obiektu minęło 20 lat, a żaden organ na to nie zareagował. Także bez formalnej decyzji po 30 dniach będzie można przenieść wydane pozwolenie budowlane na nowego inwestora. Dłużej, bo 90 dni, trzeba będzie czekać, aż milcząco zostanie załatwiona sprawa warunków zabudowy. Tu zaproponowano zastosowanie tego uproszczenia tylko do przypadków, gdy takie rozstrzygniecie nie wymaga szczegółowej analizy oddziaływania na środowisko.

Podobne reguły mają być stosowane także do szczególnych rodzajów obiektów, jak np. zabytki (oprócz tych wpisanych na listę UNESCO), zjazdy z dróg publicznych czy przydrożne tablice reklamowe. Milczenie różnych organów i gremiów ma też wspomóc m.in. lokalizację sklepów z alkoholem czy uzgodnienie przebiegu linii komunikacyjnych.

Na rachunkach za prąd bez prognozy zużycia

Zespół Brzoski proponuje też ułatwienie dla zwykłych obywateli: uproszczenie rachunków za prąd poprzez eliminację elementu prognozy zużycia. Będzie to możliwe przy wykorzystaniu liczników zdalnego odczytu.

Decyzje rządu
Mniej formalności, łatwiejsza komunikacja

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła sześć projektów ustaw, które sama określiła jako deregulacyjne. Niektóre z nich powstały z inspiracji inicjatywy „SprawdzaMY”.
– Ułatwione ma być łączenie funduszy inwestycyjnych zamkniętych należących do tego samego TFI.
– Spółki jawne nie będą musiały co roku składać informacji o swoich wspólnikach, jeśli ich skład nie uległ zmianie.
– Zmniejszone będą formalności dokumentowe przed notariuszem przy sprzedaży dziedziczonego majątku.
– Zmiana w kodeksie postępowania cywilnego umożliwi dwustronną komunikację elektroniczną między sądem i pełnomocnikami stron.

„Rzeczpospolita” poznała najnowsze pomysły zmian ustawowych inicjatywy „SprawdzaMY”, obliczonych na ułatwienia w inwestowaniu. Zespół deregulacyjny Rafała Brzoski chce ułatwić zarówno inwestycje w pieniądzu, jak i inwestycyjny proces budowlany.

Odpuścić podatek Belki od inwestycji na pięć lat i dłużej

Pozostało jeszcze 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Sądy i trybunały
Student po IV roku prawa wie wszystko, co potrzebne, by być asystentem sędziego
Zawody prawnicze
Ewa Wrzosek ukarana. Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym zdecydował
Sądy i trybunały
Sędzia Koska-Janusz jednak poprowadzi proces ws. Funduszu Sprawiedliwości
Sądy i trybunały
Dariusz Mazur tłumaczy powody nagłej wolty Ministerstwa Sprawiedliwości