„Rzeczpospolita” poznała najnowsze pomysły zmian ustawowych inicjatywy „SprawdzaMY”, obliczonych na ułatwienia w inwestowaniu. Zespół deregulacyjny Rafała Brzoski chce ułatwić zarówno inwestycje w pieniądzu, jak i inwestycyjny proces budowlany.
Odpuścić podatek Belki od inwestycji na pięć lat i dłużej
Zespół deregulacyjny przedstawił propozycje, które miałyby zachęcić do długoterminowego inwestowania i oszczędzania na emeryturę. Mogłoby to zapewnić napływ gotówki na rynek kapitałowy. Pierwsza z tych propozycji polegałaby na zwolnieniu z tzw. podatku Belki dla inwestycji kapitałowych dłuższych niż pięć lat. Chodzi o 19-proc. podatek dochodowy od osób fizycznych pobierany od zysków kapitałowych, który dziś obowiązuje niezależnie od okresu inwestowania.
Zespół Brzoski argumentuje, że inwestycje kapitałowe mają dziś mniej korzystne opodatkowanie niż nieruchomości. Dziś dochód z mieszkania sprzedanego po pięciu latach od zakupu jest bowiem zwolniony z PIT (choć zyski z wynajmu takiego lokalu są opodatkowane ryczałtowym PIT w wysokości 8,5 proc.). Tymczasem zysk np. na papierach wartościowych sprzedanych po pięciu latach jest wciąż opodatkowany.
Zespół Brzoski zauważa, że środki zainwestowane w nieruchomości mogłyby być wykorzystane w bardziej produktywnych projektach finansowanych przez rynek kapitałowy, jak akcje, obligacje czy fundusze inwestycyjne. Jednak ten pomysł nieuchronnie oznaczałby zmniejszenie dochodów budżetu państwa. Tymczasem rząd, deklarując współpracę z inicjatywą „SprawdzaMY”, stawiał jako warunek neutralność tych pomysłów dla budżetu.