Szef PKW odpowiada Andrzejowi Domańskiemu. "To, co jest jasne, nie podlega interpretacji"

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej odpowiedział ministrowi finansów, który domaga się dokonania wykładni głośnej uchwały w sprawie dotacji dla PiS. -To, co jest jasne, nie podlega interpretacji - przypomina sędzia Sylwester Marciniak.

Aktualizacja: 10.01.2025 10:30 Publikacja: 09.01.2025 16:43

Przewodniczący PKW, sędzia Sylwester Marciniak

Przewodniczący PKW, sędzia Sylwester Marciniak

Foto: PAP/Leszek Szymański

W środę minister finansów Andrzej Domański zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej o wykładnię uchwały wydanej przez komisję 30 grudnia. Mowa o głośnej decyzji PKW o ostatecznym przyjęciu sprawozdania komitetu wyborczego PiS, co zgodnie z kodeksem wyborczym zobowiązuje ministra finansów do wypłacenia tej partii całej należnej kwoty dotacji i subwencji. Co ważne, komisja, oprócz stwierdzenia przyjęcia sprawozdania wyborczego zawarła w uchwale punkt, w którym podkreśliła, że nie przesądza o tym, czy kwestionowana Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN jest sądem i czy wydane przez nią orzeczenie, które było podstawą decyzji PKW, jest skuteczne.

Czytaj więcej

Ping-pong pomiędzy Domańskim a PKW. Czy sprawę pieniędzy dla PiS rozstrzygnie sąd?

Minister Andrzej Domański pyta PKW o uchwałę. Czy PiS otrzyma pełną dotację?

Uchwała ta wywołała niemałe zamieszanie i poruszenie wśród polityków i ekspertów. Część z nich stwierdziła, że jest ona niejasna i wewnętrznie sprzeczna. Rozstrzygnięcie komisji postawiło też w trudnej sytuacji szefa resortu finansów, którego obowiązkiem jest wykonanie uchwały. Na decyzję Domańskiego trzeba było czekać ponad tydzień. W czwartek minister poinformował, że wystąpił do PKW o dokonanie pilnej wykładni tej uchwały. Podkreślił przy tym, że przed wykonaniem decyzji komisji jest zobowiązany do wyjaśnienia wszystkich wątpliwości prawnych. - Obiekcje dotyczące jednoznaczności uchwały PKW mają charakter powszechny, są artykułowane w debacie publicznej przez ekspertów prawnych, w tym także przez byłych i obecnych członków PKW – stwierdził minister.

Pismo Domańskiego dotarło już do PKW. Minister zwrócił się w nim o pilną i jednoznaczną odpowiedź na dwa pytania. Pyta w nich o to, czy uchwała może być wykonana wyłącznie w przypadku uprzedniego rozpatrzenia skargi komitetu wyborczego przez Sąd Najwyższy, ukonstytuowany w sposób zgodny z orzecznictwem ETPC i TSUE. Minister chce też wiedzieć, czy w dniu przyjęcia uchwały PKW dysponowała orzeczeniem SN w tej sprawie, w składzie ukonstytuowanym w sposób zgodny z orzecznictwem ETPC i TSUE. Prosi przy tym o wskazanie tego orzeczenia.

Czytaj więcej

Pieniądze dla PiS. Co dokładnie napisał minister Domański w piśmie do PKW?

Jest odpowiedź PKW na pismo Domańskiego w sprawie pieniędzy dla PiS

Kolejny ruch w tej sprawie należał zatem do PKW. W czwartek po południu szef PKW wysłał do ministra Domańskiego odpowiedź, która została zamieszczona na stronie komisji. - Zwracam się z uprzejmą prośbą o niezwłoczne wskazanie podstawy prawnej wniosku o wykładnię uchwały nr 421/2024 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 30 grudnia 2024 r. w sprawie sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość uczestniczącego w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych w dniu 15 października 2023 r. - pisze przewodniczący Marciniak. 

Przypomniał przy tym zapisy kodeksu wyborczego, które stanowią, że "jeżeli Sąd Najwyższy albo sąd okręgowy uzna skargę, o której mowa w § 1, lub odwołanie, o którym mowa w § 5, pełnomocnika finansowego za zasadne, odpowiednio Państwowa Komisja Wyborcza albo komisarz wyborczy niezwłocznie postanawia o przyjęciu sprawozdania finansowego”.

Sędzia Marciniak podkreślił też, że tym samym w tej sprawie znajduje zastosowanie wielokrotnie analizowana w orzecznictwie i doktrynie paremia prawnicza: clara non sunt interpretanda – to, co jest jasne, nie podlega interpretacji.

Czytaj więcej

Tomasz Pietryga: Domański odbił piłeczkę, która może już do niego nie wrócić
Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
Sądy i trybunały
Sędzia Waldemar Żurek pozwał Polskę. Chce miliona złotych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie