Jedną z najbardziej istotnych cech stanowiących specyfikę spółki partnerskiej jest odpowiedzialność partnerów (wspólników) za zobowiązania spółki. Partner nie ponosi bowiem odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe ?w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce, jak również za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki (art. 95 § 1 k.s.h.).

Zobowiązania spółki partnerskiej można podzielić na powstałe w związku z wykonywaniem wolnego zawodu oraz inne zobowiązania. Za zobowiązania niezwiązane z wykonywaniem wolnego zawodu (zaciągnięcie pożyczki na remont siedziby), partner spółki partnerskiej ponosi osobistą (całym swoim majątkiem), solidarną i subsydiarną odpowiedzialność (wraz ze spółką), co oznacza, że egzekucja z jego majątku może nastąpić dopiero wtedy, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna (art. 33 k.s.h.). Wyłączenie odpowiedzialności partnera dotyczy natomiast wszystkich zobowiązań spółki powstałych w związku z wykonywaniem wolnego zawodu ?w spółce przez pozostałych partnerów (partnera) lub osoby podlegające ich kierownictwu.

Umowa spółki może również przewidywać, że jeden albo większa liczba partnerów zgodzą się na ponoszenie odpowiedzialności, tak jak wspólnik spółki jawnej (art. 95 § 3 k.s.h.), co oznacza że będą oni ponosili za wszystkie zobowiązania odpowiedzialność osobistą, solidarną oraz subsydiarną (razem ze spółką).

Zasady reprezentacji spółki partnerskiej zostały określone w art. 96 k.s.h. Zgodnie z § 1  tego przepisu, co do zasady każdy partner ma prawo reprezentować spółkę samodzielnie, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Pozbawienie partnera prawa do reprezentowania spółki może nastąpić tylko ?z ważnych powodów uchwałą powziętą większością trzech czwartych głosów w obecności co najmniej dwóch trzecich ogólnej liczby partnerów, choć umowa spółki może przewidywać surowsze wymogi powzięcia uchwały (art. 96 § 2 k.s.h.). Jako ważny powód można wskazać m.in. dokonywanie przez partnera czynności, które mogą narazić spółkę na straty. Należy pamiętać, że pozbawienie partnera prawa do reprezentowania spółki staje się skuteczne ?z chwilą wpisu do rejestru.Wskazana regulacja nie obowiązuje jednak, gdy umowa spółki partnerskiej przewiduje powierzenie prowadzenia spraw i reprezentowania spółki zarządowi (art. 97 § 1 k.s.h.). Ustawodawca odsyła do odpowiedniego stosowania przepisów o zarządzie w spółce ?z ograniczoną odpowiedzialnością, tj. do art. 201–211 k.s.h. oraz 293–300 k.s.h. Możliwość ustanowienia zarządu stanowi kolejną cechę wyróżniającą spółkę partnerską spośród innych spółek osobowych i zależy od woli partnerów.