Łatwiej o pomoc z PFRON dla niepełnosprawnych w firmie

Od 1 stycznia 2015 r. wraz z pensją minimalną wzrosną limity kosztów płacy decydujące o dopłacie z Funduszu. O dofinansowanie można się starać nie tylko na nowych pracowników niepełnosprawnych. Trzeba wtedy ustalić efekt zachęty na dzień zatrudnienia tych osób.

Aktualizacja: 24.12.2014 12:22 Publikacja: 24.12.2014 06:50

Łatwiej o pomoc z PFRON dla niepełnosprawnych w firmie

Foto: AFP

Takiej odpowiedzi udzieliło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej 4 grudnia 2014 r. (BON-I-52311-356-2-LK/2014). To bardzo dobra wiadomość dla pracodawców, którzy do tej pory nie starali się o dofinansowanie do pensji osób niepełnosprawnych. Bez względu na powód mogą uzyskać do niej prawo na bieżąco, jeśli spełniali warunek efektu zachęty w dniu ich zatrudnienia.

Pomoc, jaką można uzyskać z PFRON, nie jest symboliczna. Na pracownika z lekkim stopniem niepełnosprawności można otrzymać 450 zł. Z kolei na osobę ze znacznym stopniem niepełnosprawności dopłata to nawet 1800 zł, a jeśli cierpi na jedno ze schorzeń specjalnych – 2400 zł. Coraz więcej pracodawców zdaje sobie z tego sprawę i chce z tej pomocy korzystać.

Pracodawcy, którzy zatrudniają mniej niż 25 pracowników, mają ułatwione zadanie. Nie muszą spełniać dodatkowego warunku, jakim jest osiąganie co najmniej 6-procentowego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Taki zakład może więc pobierać dopłatę na jedyną osobę niepełnosprawną zatrudnianą w 15-osobowym zespole, mimo że oznacza to wskaźnik niewiele przekraczający 5 proc. Co więcej, nie musi się martwić, że definitywnie stracił prawo do tej pomocy, gdy się o nią nie starał od początku zatrudnienia niepełnosprawnego.

Pismo, w którym potwierdził to resort pracy, odnosiło się do pracodawcy, który do tej pory  nie starał się o dofinansowanie, ponieważ – jako zakład z zespołem liczącym więcej niż 25 pracowników –  nie osiągał 6-procentowego wskaźnika zatrudniania niepełnosprawnych. Ale resort pracy przyznał, że nie jest to przeszkodą, aby ubiegać się o pomoc po spełnieniu tego warunku. Oczywiście nie wstecz, lecz na bieżąco. Trzeba jednak ustalić efekt zachęty na dzień zatrudnienia tych osób.

I tu kolejna niespodzianka, bo od 2015 r. będzie to łatwiejsze. Zakład nie będzie już musiał wykazywać wzrostu netto zatrudnienia niepełnosprawnych. Wystarczy, że będzie miał wyższe zatrudnienie ogółem. Niestety, nie dotyczy to sytuacji, gdy pracodawca będzie się starał w 2015 r. o dopłatę na osobę niepełnosprawną przyjętą do pracy wcześniej, np. w lipcu 2014 r. Wówczas będzie musiał udowodnić, że w momencie jej zatrudnienia nastąpił zarówno wzrost zatrudnienia ogółem, jak i zatrudnienia niepełnosprawnych.

Od 1 stycznia 2015 r. trzeba pamiętać o jeszcze jednej zmianie – podwyżce minimalnego wynagrodzenia. Pracownik niepełnosprawny, który zarabia na poziomie najniższej płacy krajowej, w nowym roku musi dostać 70-złotową podwyżkę. Pensja minimalna wzrasta bowiem z 1680 zł do 1750 zł. A to też oznacza, że pracodawca dostanie wyższą dopłatę z PFRON, w szczególności na niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym ze schorzeniem specjalnym. Jej wysokość to odpowiednia część kosztów płacy, na które składa się pensja osoby niepełnosprawnej i składki finansowane przez zakład. Gdy pracodawcą jest przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, dostanie zwrot w wysokości 75 proc. kosztów płacy. Zakładając, że pracodawca zatrudnia na cały etat osobę o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze schorzeniem specjalnym, może liczyć, że od stycznia 2015 r. co miesiąc dostanie z PFRON dopłatę wyższą o 63,40 zł; wzrośnie ona z 1521,32 zł do 1584,72 zł (przy założeniu, że firma opłaca na składkę wypadkową 1,93 proc.). Niestety, zatrudniając pracowników niepełnosprawnych w stopniu lekkim i umiarkowanym bez schorzeń specjalnych, po 1 stycznia 2015 r. będzie dostawał taką samą pomoc jak w 2014 r. Maksymalne dofinansowanie z PFRON nie jest już bowiem uzależnione od płacy minimalnej.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność