Biznes w pandemii: obowiązki pracodawcy – pytania i odpowiedzi

Jakie środki ochrony są obowiązani zapewnić pracodawcy pracownikom? Czy pracodawca może nakazać pracownikom pomiar temperatury? Co grozi pracownikowi, jeśli zataił, że miał kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2 i nie poddał się kwarantannie? – na m.in. te pytania odpowiadają eksperci z kancelarii SK&S.

Aktualizacja: 15.11.2020 17:56 Publikacja: 15.11.2020 00:01

Biznes w pandemii: obowiązki pracodawcy – pytania i odpowiedzi

Foto: Adobe Stock

1. Jakie środki ochrony są obowiązani zapewnić pracodawcy pracownikom?

Zgodnie z par. 7 ust. 3 pkt 3) rozporządzenia z 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - wszystkie zakłady pracy są obowiązane zapewnić osobom zatrudnionym niezależnie od podstawy zatrudnienia rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk, jak również odległość między stanowiskami pracy wynoszącą co najmniej 1,5 m, chyba że jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności wykonywanej w danym zakładzie pracy, a zakład ten zapewnia środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem epidemii. Obowiązku zakrywania ust i nosa nie stosuje się w przypadku osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach) rodzajowo wskazanych w rozporządzeniu(np. w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim), z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania (zgodnie z par. 27 ust. 3 pkt 4) ww. rozporządzenia, czyli np. recepcjonisty lub bezpośredniej obsługi klienta.

Pozostało 92% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej