Łatwiejszy transfer danych osobowych

Przedsiębiorcy, którzy mają oddziały w państwach poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, będą mogli skorzystać z ułatwień w transferze danych osobowych do swoich zagranicznych placówek.

Aktualizacja: 31.12.2014 09:18 Publikacja: 31.12.2014 08:37

Firmy, które mają swoje oddziały czy powiązane ze sobą spółki, nie będą musiały za każdym razem występować o zgodę na przekazanie danych osobowych np. swoich klientów, jeżeli uzyskają zatwierdzenie wiążących reguł korporacyjnych od generalnego inspektora ochrony danych osobowych (GIODO). Ułatwienie to zacznie obowiązywać 1 stycznia 2015 r. za sprawą zmienionych przepisów ustawy o ochronie danych osobowych.

Nowe przepisy sprawią więc, że przedsiębiorcy, którzy mają swoje oddziały  w w Wietnamie, na Seszelach czy na Ukrainie, unikną postępowania administracyjnego za każdym razem w GIODO. Ubędzie im   formalności oraz zyskają dużo czasu, który dziś zajmuje postępowanie administracyjne w GIODO.

Firma nie będzie za każdym razem uzyskiwać zgody na wysłanie danych

Przedsiębiorca, który będzie chciał skorzystać z udogodnienia, jakim jest zatwierdzenie przez GIODO wiążących reguł korporacyjnych, będzie musiał wdrożyć w swoich oddziałach odpowiednie procedury ochrony danych osobowych. Mają odpowiadać tym  wymaganym przez przepisy Unii Europejskiej. I jeśli uzyska zatwierdzenie  wiążących reguł korporacyjnych, przedsiębiorca nie będzie już musiał zwracać się do GIODO o zgodę (poprzedzoną postępowaniem administracyjnym) za każdym razem, gdy zechce przesłać dane osobowe np. swoich klientów do oddziału firmy w państwie poza Europejskim Obszarem Gospodarczym.

Zatwierdzenie wiążących reguł będzie tak naprawdę oznaczało, że w całym przedsiębiorstwie czy grupie przedsiębiorstw,  które znajdują się nie tylko na terenie Unii Europejskiej, zasady przetwarzania danych osobowych są jednakowe i spełniają wymagania unijnego prawa.

Jeżeli przedsiębiorca wystąpi do GIODO o zatwierdzenie wiążących reguł korporacyjnych, ale ma swoją siedzibę w innym państwie na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, to musi się liczyć z tym, że GIODO przeprowadzi konsultacje, zanim wyda decyzję w jego sprawie. Wraz z odpowiednimi informacjami zwróci się do właściwych organów ochrony danych osobowych w państwie, w którym ten przedsiębiorca ma swoją siedzibę.

Ponadto jeżeli się okaże, że przedsiębiorca w swoim państwie występował wcześniej o zatwierdzenie wiążących reguł korporacyjnych, to GIODO może uwzględnić rozstrzygnięcie swojego odpowiednika z innego kraju.

W przypadku grupy przedsiębiorstw rozsianych po tych częściach świata, w których są inne niż w UE standardy przetwarzania danych osobowych,   będzie je  można przekazywać między przedsiębiorcami także bez zgody GIODO.

W takiej sytuacji administrator danych będzie musiał zawrzeć z odbiorcą danych umowy na podstawie standardowych klauzul  umownych zatwierdzonych przez Komisję Europejską.

Na zmianach skorzystają więc te firmy, które np. chcą zlecić zadania związane z przetwarzaniem danych osobowych spółkom z państwa spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.        —ł.k.

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek