Gdy przebywający poza granicami Polski rodzic uchyla się od zapłaty alimentów, trzeba najpierw uzyskać w Polsce wyrok, w którym sąd zasądzi te świadczenia. Dopiero później można ich dochodzić. Sposób egzekucji zależy od tego, w jakim kraju mieszka dłużnik i czy Polska zawarła z tym krajem umowę związaną z uznawaniem i wykonywaniem wyroków alimentacyjnych.
[srodtytul]Gdy dłużnik znajduje się poza Unią[/srodtytul]
Gdy dłużnik przebywa w kraju, który nie należy do Unii Europejskiej, zastosowane ma najczęściej pochodząca z 1956 r. konwencja nowojorska o dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych za granicą. Do tej pory podpisało ją ponad 60 państw. Na jej podstawie wierzyciel alimentacyjny może zwrócić się do polskiego sądu z wnioskiem o przesłanie do sądu kraju, w którym przebywa dłużnik, dokumentów upoważniających do prowadzenia egzekucji zasądzonych alimentów.
Najpierw osoba uprawniona do alimentów powinna złożyć wniosek w wydziale cywilnym sądu okręgowego właściwym według miejsca swojego zamieszkania. Wzór wniosku znajdzie w sądzie. Do wniosku należy dołączyć:
- pełnomocnictwo dla zagranicznego organu do dochodzenia alimentów,