[b]Czytelnik w związku z nieporozumieniami m.in. na tle majątkowym zawarł z żoną w 2008 r. notarialną umowę o rozdzielności majątkowej. Teraz zamierza wnieść sprawę o rozwód, a później wystąpić o podział majątku. Chce wiedzieć, czy roszczenie takie przedawnia się i w jakim czasie. Uważa on, że ze względu na wyższe zarobki i wkład w tworzenie majątku należy mu się większa jego część. Czy sąd może to uwzględnić?[/b]
Przed sądem można się też domagać ustalenia nierównych udziałów w tym majątku, ale sąd uwzględni to żądanie tylko w wyjątkowych sytuacjach.
[srodtytul]W każdym czasie [/srodtytul]
Prawo występowania do sądu o podział majątku dorobkowego nie przedawnia się.
Każde z małżonków czy byłych małżonków może po ustaniu wspólności majątkowej w każdym czasie wystąpić do sądu z wnioskiem o podział tego majątku. Przyczyną jej ustania może być umowa notarialna o rozdzielności majątkowej (intercyza), rozwód, separacja, ale także orzeczenie sądu ustanawiające rozdzielność, wydane w trakcie małżeństwa na żądanie jednego z małżonków, a nawet jego wierzyciela. Wspólność ustaje także z chwilą śmierci drugiej połowy. Podział majątku wspólnego może wówczas nastąpić podczas sprawy o dział spadku po zmarłym małżonku.