MPiPS informuje, że już co czwarte małżeństwo nie może spodziewać się dziecka w drodze naturalnej. Wprowadzona w 2012 r. ustawa o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej (DzU 2011, Nr 149, poz. 889) choć zlikwidowała cześć ośrodków adopcyjnych, to liczba dzieci, które znalazły nowe rodziny wzrosła w kraju do 3,5 tys.
W broszurze pt. ADOPCJA drogą do Rodzicielstwa udzielone są odpowiedzi na najczęściej nurtujące pytania. Czy możliwe jest aby osoba samotna adoptowała dziecko, czy wiek kandydata na rodzica ma znaczenie przy adopcji, jakich pytań spodziewać się przy przysposobieniu? Poradnik obejmuje przede wszystkim zasady adopcji, warunki kwalifikacji potencjalnych rodziców i kolejność procesu adopcyjnego.
Informator odwołuje się do trzech form przysposobienia jakie przewiduje prawo polskie oraz następstw związanych z nimi. Przysposabiający i przysposobiony mają wynikające z adopcji wzajemne prawa i obowiązki. Rodzica adopcyjnego także obejmują przywileje pracownicze. Osoby takie mogą ubiegać się o urlop macierzyński i ojcowski, nawet w formie wydłużonej.
W 2012 r. adoptowano w Polsce
3,5 tys.