Wczoraj sejmowe komisje: Polityki Społecznej i Rodziny oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka analizowały informację na temat sądowej i urzędniczej ingerencji we władzę rodzicielską.
Temat wywołały głośne werdykty sądów rodzinnych, m.in. sprawa rodziny Bajkowskich z Krakowa. Sąd odebrał jej dzieci i umieścił w domu dziecka po tym, jak rodzina przerwała terapię, na którą się sama zgłosiła.
Z przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, a zaakceptowanej przez rząd informacji wynika, że w 2012 r. odnotowano 500 przypadków odebrania dzieci.
Zdaniem Wojciecha Hajduka, wiceministra sprawiedliwości, liczba ta wskazuje, że uprawnione podmioty nie nadużywają swoich kompetencji.
– Nieuzasadnione są więc zarzuty, że „bezduszne egzekwowanie przez urzędników przepisów wymknęło się spod kontroli". Tym bardziej że istnieje procedura sądowa kontroli nad działaniami służb socjalnych. Zasadą jest zaś, że piecza zastępcza powinna umożliwiać powrót dziecka do rodziny lub, gdy jest to niemożliwe, przysposobienie dziecka – podkreślają autorzy informacji.