W związku z podpisaniem przez Polskę w dniu 30 września 2013 roku III Protokołu Fakultatywnego do Konwencji o Prawach Dziecka w sprawie procedury składania zawiadomień, rzecznik praw dziecka Marek Michalak zwrócił uwagę minister edukacji na potrzebę podjęcia działań, które umożliwią jak najszybszą ratyfikację Protokołu.
W ocenie rzecznika, samo podpisanie tego aktu prawnego nie spowodowało, że stał się on częścią porządku prawnego.
Polska jest inicjatorem Konwencji o Prawach Dziecka, a inicjatywa wyposażenia Komitetu Praw Dziecka w mechanizm skargowy była uprzednio zgłaszana przez Rzecznika Praw Dziecka. III Protokół Fakultatywny stanowi podstawę do wszczęcia przez osobę lub grupę osób procedury zawiadomienia Komitetu Praw Dziecka o naruszeniu któregokolwiek z praw ujętych w postanowieniach Konwencji o Prawach Dziecka przez państwo, którego jurysdykcji podlegają. Protokół rozszerza kompetencje Komitetu Praw Dziecka o mechanizm przyjmowania oraz rozpatrywania indywidualnych i międzypaństwowych zawiadomień o naruszeniu praw dziecka.
Zgodnie z art. 19 ust. 1 niniejszego dokumentu, wejdzie on w życie po upływie trzech miesięcy od daty złożenia dziesiątego dokumentu ratyfikacyjnego lub przystąpienia. Obecnie osiem państw ratyfikowało Protokół, dlatego też, do uzyskania jego ważności niezbędne jest rozpoczęcie procesu ratyfikacji przez kolejne państwa.
Zdaniem rzecznika, ratyfikacja III Protokołu Fakultatywnego do Konwencji o Prawach Dziecka przyczyni się do wzmocnienia pozycji Polski w dziedzinie ochrony praw dziecka.