Informator jest kompleksowym zestawieniem treści skierowanych oddzielnie dla prokuratora, sędziego oraz kuratora sądowego, pomagających w codziennej pracy w sprawach związanych z przemocą w rodzinie. Na jego kartach znaleźć można najnowsze uregulowania procesowe oraz materialne w kodeksach karnych, zwłaszcza w zakresie izolacji sprawców, właściwego na nich oddziaływania oraz metodologii przyjaznego przesłuchiwania i zapewnienia bezpieczeństwa osobom pokrzywdzonym.
Przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości publikacja zawiera też informacje na temat aktów prawa międzynarodowego, a także orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz aktów prawa krajowego, w tym zestawienie przepisów rangi ustawowej, rozporządzeń, zarządzeń, wytycznych, uchwał i innych dokumentów, odnoszących się do pracy poszczególnych organów.
Dodatkowo, na dołączonej do Informatora płycie CD zamieszczone zostały materiały, które z uwagi na objętość nie mogły zostać w nim ujęte. Są to m.in.: niezbędne akty prawne, raporty, sprawozdania, bazy danych, wykazy, wzory wniosków i pism procesowych – do samodzielnej edycji, materiały edukacyjne i promocyjne.
Informator (nakład 5.000 egzemplarzy) w wersji papierowej został rozdystrybuowany za pośrednictwem prezesów sądów apelacyjnych do wszystkich sądów rejonowych, z przeznaczeniem dla sędziów orzekających w sprawach karnych oraz kuratorów sądowych.
- W naszej ocenie przygotowanie Informatora było konieczne. Potrzeba ta wynikała z m.in. zmieniającej się świadomości społecznej, konieczności uwrażliwienia na sprawy związane z przemocą w rodzinie, w tym przemocą wobec dzieci, a także z korektą spojrzenia na sposoby zwalczania tego zjawiska, wyrażającą się licznymi zmianami w przepisach w ostatnich kilku latach – mówi autor publikacji Michał Lewoc, Naczelnik Wydziału ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Ministerstwa Sprawiedliwości.