In vitro: dziecko ma prawo do rodzicielki

Wady genetyczne, jakie ujawniły się u noworodka poczętego in vitro, doprowadziły do badań, które wykazały m.in., iż pani urodziła dziecko od niej niepochodzące. Wskutek błędu połączono nasienie męża z komórką jajową innej kobiety. Którą uznać za matkę? - pyta ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier

Aktualizacja: 21.02.2015 13:43 Publikacja: 21.02.2015 12:00

In vitro: dziecko ma prawo do rodzicielki

Foto: www.sxc.hu

Nadto, jak po każdych szokujących opinię publiczną doniesieniach, pojawiają się wezwania do zmian obowiązującego prawa. Co myśleć o podobnych postulatach?

Za Paulusem, rzymskim prawnikiem z III w. po Chr., chętnie powtarzamy: mater semper certa est, pater vero is est, quem nuptiae demonstrant – matka jest zawsze pewna, ojcem zaś jest ten, na kogo wskazuje małżeństwo. Domniemanie wyrażone w zdaniu drugim od zawsze przejmowano do ustawodawstw. Ono zresztą stało się podstawą dyskryminacji dzieci pozamałżeńskich: skoro matka nie miała męża, dziecko prawnie nie ma ojca, a więc i po kim dziedziczyć, i czyją troską się cieszyć. Na szczęście udało się wyplenić tę dyskryminację w ciągu ostatnich stu lat: dlaczegóż dziecko skazywać na konsekwencje działań, na które nie miało wpływu? A rzymskie domniemanie nadal służy interesom dziecka, przenosząc ciężar dowodu na tych, którzy twierdziliby, że ojcem był ktoś inny niż małżonek rodzicielki.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem