Społeczność internetowa z niepokojem odczytała lipcowe postanowienie Sądu Najwyższego, w którym wypowiedział się on o konieczności rejestracji dzienników i czasopism wydawanych w Internecie (sygn. akt IV KK 174/07). Brak takiej rejestracji uznał za przestępstwo, za które zgodnie z art. 45 prawa prasowego można ukarać grzywną, a nawet ograniczeniem wolności.
- Czy moja strona internetowa jest dziennikiem lub czasopismem? Czy muszę ją rejestrować? - takimi pytaniami zasypali nas internauci. Zadaliśmy je gościom zaproszonym do udziału w dyskusji zorganizowanej we wtorek w redakcji "Rzeczpospolitej".
Część dyskutantów uznała, że strony internetowe, które zawierają jedynie zdjęcia i tekst, nie mogą być uznane za dziennik ani czasopismo. Zgodnie z definicją zawartą w prawie prasowym dziennikiem lub czasopismem może być druk, przekaz za pomocą dźwięku lub obrazu i dźwięku.
- Serwis internetowy bez wątpienia nie jest drukiem, a więc nie może być dziennikiem ani czasopismem. Można co najwyżej dyskutować o serwisach udostępniających pliki audio (np. MP3) lub pliki wideo (np. MP4) -mówił Piotr Waglowski, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet.
Jego zdaniem z powodów technologicznych nawet strony internetowe, które udostępniają dźwięk lub wideo, najczęściej nie będą mogły być uznane za dziennik ani czasopismo.