Incydenty z obszaru HR zdominują kanały zgłoszeń sygnalistów

Naruszenia prawa pracy staną się częścią ustawowego katalogu zgłoszeń. Podmioty, które nie planowały ich uwzględnić w systemie whistleblowing, muszą zredefiniować budowany system.

Publikacja: 16.05.2024 04:30

Incydenty z obszaru HR zdominują kanały zgłoszeń sygnalistów

Foto: Adobe Stock

Na ostatnich etapach prac rządowych do projektu ustawy o ochronie sygnalistów, nad którym pracuje obecnie sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, dopisano naruszenia prawa pracy. Będą one rozpatrywane na takich samych zasadach, jak naruszenia prawa, o których mowa w tzw. dyrektywie o ochronie sygnalistów.

Jeszcze kilka miesięcy temu praktycy dyskutowali o tym, czy w ramach systemu whistleblowing warto uwzględniać naruszenia prawa pracy jako równorzędne naruszeniom z katalogu określonego w tzw. dyrektywie o ochronie sygnalistów. Dyrektywa nie wymaga bowiem od krajowego ustawodawcy, aby sygnaliści raportujący naruszenia prawa pracy zostali objęci taką samą ochroną, jak sygnaliści zgłaszający naruszenia z obszarów wprost w niej wskazanych. Dzisiaj pytanie nie brzmi jednak” „czy warto to zrobić?”, ale „jak to zrobić?”. Projektodawca włączył się bowiem do tej dyskusji, dodając naruszenia prawa pracy do ustawowego katalogu… i to na pierwszym miejscu.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy