Pracownik niepełnosprawny nie zawsze ma więcej przerw

Tylko w dniu, gdy osoba niepełnosprawna pracuje co najmniej sześć godzin, może korzystać z przerwy śniadaniowej. Druga – na gimnastykę czy wypoczynek – przysługuje jej zawsze.

Publikacja: 21.12.2023 02:00

Pracownik niepełnosprawny nie zawsze ma więcej przerw

Foto: Adobe Stock

- Zatrudniamy pracownika o lekkim stopniu niepełnosprawności na pół etatu. Czy może mieć nierównomierny rozkład czasu pracy, tzn. w niektóre dni pracować po 8 godzin, niekiedy 4 godziny, mając więcej dni wolnych (praca poniedziałek – piątek w systemie podstawowym; w tygodniu miałby maksymalnie 20 godzin pracy)? Czy w tej sytuacji pracownik ma prawo do jednej, czy dwóch przerw w pracy? – pyta czytelniczka.

Pracownik o lekkim stopniu niepełnosprawności zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy może mieć planowaną pracę do ośmiu godzin na dobę. Z przepisów nie wynika, by maksymalna dobowa liczba godzin pracy była obniżana stosownie do wymiaru jej etatu. Każdy pracownik niepełnosprawny, bez względu na wymiar czasu pracy i rozkład czasu pracy, ma prawo do dodatkowej 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy. Nie w każdym jednak dniu przysługiwać mu będzie druga przerwa 15-minutowa („kodeksowa”).

Pozostało 81% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność