Godziny ponadwymiarowe niepełnoetatowca to nadgodziny

Jeżeli pracownik zatrudniony na niepełny etat pracuje dłużej, niż wynika z jego wymiaru etatu, każdą godzinę ponadwymiarową należy traktować jak nadgodzinę. Prawo krajowe, które zawiera odmienne regulacje, narusza przepisy unijne.

Publikacja: 23.11.2023 02:00

Godziny ponadwymiarowe niepełnoetatowca to nadgodziny

Foto: Adobe Stock

Powyższa zasada znajduje potwierdzenie w orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 października 2023 r. (sprawa C-660/20).

Sprawa dotyczyła niemieckiego rynku lotniczego i roszczeń zgłaszanych przez jednego z pilotów, zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy. Zażądał on wypłacenia mu dodatkowego wynagrodzenia za przekroczenie progu godzinowego czynności lotniczych wykonanych w trakcie miesiąca. Zgodnie z układem zbiorowym pracy czynności lotnicze są bowiem szczególnym rodzajem czasu pracy, za który należy się – obok wynagrodzenia podstawowego – dodatkowe wynagrodzenie. Warunkiem jest osiągnięcie jednego z trzech progów (tj. 103, 121 i 136 godzin miesięcznie).

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP