Czy pracodawca może dzwonić na prywatny numer telefonu w czasie choroby?

Pracodawca nie może dzwonić do chorego pracownika na prywatny numer telefonu, jeśli ten go nie udostępnił. I nie może ujawnić kontrahentowi przyczyn nieobecności tej osoby.

Publikacja: 05.10.2023 04:00

Czy pracodawca może dzwonić na prywatny numer telefonu w czasie choroby?

Foto: Adobe Stock

Takie stanowisko po skardze pracownicy spółki podjął Urząd Ochrony Danych Osobowych. Opublikował je we wrześniowym biuletynie UODO (nr 9/09/2023).

Skarga dotyczyła nieuprawnionego posłużenia się danymi pracownicy spółki, która przebywała na zwolnieniu lekarskim. UODO upomniał pracodawcę w dwóch kwestiach. Po pierwsze pracodawca przetwarzał dane osobowe pracownicy – jej prywatny numer telefonu – bez podstawy prawnej. W ten sposób naruszył art. 6 ust. 1 RODO. Po drugie udostępnił osobom nieuprawnionym dane osobowe kobiety udostępniając informację, że przebywa ona na zwolnieniu lekarskim, tj. dane o jej zdrowiu. Tym samym spółka naruszyła też art.  9 ust. 1 RODO.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?