Po przywróceniu do pracy bez wstecznych składek na FEP

Jeśli sąd przywrócił na etat pracownika, który zajmował stanowisko pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, nie ma obowiązku opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych za czas niewykonywania takich obowiązków.

Publikacja: 10.08.2023 02:00

Po przywróceniu do pracy bez wstecznych składek na FEP

Foto: Adobe Stock

- Zwolniliśmy pracownika zatrudnionego przy wywozie nieczystości stałych i płynnych. Wyrokiem sądu po około półtora roku został przywrócony do pracy. Zajmował on stanowisko, na którym wykonywane są prace o szczególnym charakterze, więc pracodawca odprowadza na Fundusz Emerytur Pomostowych składki w wysokości 1,5 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za każdą osobę zatrudnioną na takim stanowisku. Czy za okres pozostawania bez pracy, po przywróceniu tego pracownika na poprzednio zajmowane stanowisko przy wywozie nieczystości stałych i płynnych, musimy uregulować do ZUS zaległe składki na FEP za tego pracownika? Czy może jednak w związku z tym, że nie wykonywał pracy na tym stanowisku, składek nie trzeba spłacać, pomimo przywrócenia do pracy? Co z drukiem ZSWA za niego? – pyta czytelniczka.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt