Przepisy work-life balance bywają kłopotliwe w praktyce

Wielu pracodawców nieprawidłowo stosuje przepisy o udzielaniu nowych zwolnień od pracy. Będą mieć problem z wycofaniem się z tej praktyki, ale być może narażają się też na zarzuty PIP co do wstecznych decyzji.

Publikacja: 10.08.2023 02:00

Przepisy work-life balance bywają kłopotliwe w praktyce

Foto: Adobe Stock

W 2023 r. polski ustawodawca zafundował pracodawcom i pracownikom rewolucyjne zmiany w przepisach prawa pracy. Teraz, gdy opadł już pierwszy kurz po zmaganiach pracodawców z dostosowaniem zasad ich wewnętrznej organizacji do obowiązującego prawa, po opanowaniu teorii, pojawiają się pierwsze problemy z praktyką.

Z upływem czasu coraz częściej padają pytania o to, jak stosować przepisy dotyczące nowych uprawnień pracowniczych i jakie konkretnie obowiązki i prawa przyznano stronom stosunku pracy. Wątpliwości dotyczą m.in. dni wolnych przysługujących pracownikowi z tytułu zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej oraz urlopu opiekuńczego. Często pojawia się pytanie: jak to jest z tą siłą wyższą…?

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawnicy
Jeden z najbardziej znanych prawników w Polsce odsunięty od zajęć ze studentami
Prawo dla Ciebie
Pokłosie afery Collegium Humanum? Będzie zaostrzenie przepisów o studiach podyplomowych
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Samorząd
Krzyże w warszawskich urzędach zakazane. Sprawa trafi do prokuratury
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura - rząd proponuje termin