Nagła sytuacja rodzinna uzasadni wolne od obowiązków zawodowych

O tym, czy zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej wykorzystać w dniach, czy godzinach, pracownik zdecyduje w pierwszym wniosku o jego udzielenie w danym roku. Wymiar godzinowy będzie przy tym proporcjonalny do wymiaru etatu.

Publikacja: 22.06.2023 02:00

Nagła sytuacja rodzinna uzasadni wolne od obowiązków zawodowych

Foto: AdobeStock

- W związku z nową regulacją zawartą w kodeksie pracy dotyczącą udzielania dwóch dni wolnych z powodu siły wyższej, proszę o udzielenie odpowiedzi, kiedy będę musiał udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy z tego tytułu i czy mogę odmówić? Interesuje mnie również to, kiedy pracownik musi mnie poinformować, że chce wykorzystać swoje uprawnienie, z jakim wyprzedzeniem ma złożyć wniosek. – pyta czytelnik.

Już dyrektywa Rady 2010/18/UE z 8 marca 2010 r. w sprawie wdrożenia zmienionego porozumienia ramowego dotyczącego urlopu rodzicielskiego zawierała klauzulę 7, która przewidywała czas wolny od pracy z powodu działania siły wyższej. Została zmieniona przez art. 7 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylający dyrektywę Rady 2010/18/UE.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja
Sądy i trybunały
Bezsilność Trybunału rośnie. Uchwała naprawcza Sejmu ponad wyrokiem TK
Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Podatki
Uparty obdarowany zapłaci podatek, bo nie chciał pokazać wydruku z konta
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Sądy i trybunały
Sędzia, który kradł pendrive'y nadal w zawodzie. Zarabia 10 tys. zł miesięcznie
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów